Bardzo ciekawy przepis, zdecydowanie wart wypróbowania. Krem brulee na słodko-słono jest ostatnio bardzo trendy, można więc zabłysnąć. A że ten krem robi się szybciutko, więc i straty czasu nie będzie... Trzeba tylko resztę menu skomponować równie oryginalnie!
Przepis na Krem brulee z koziego twarożku ze świeżymi figami >>
Szalenie elegancka (i dość solidna) przystawka z kaczej foie gras, podsuszanych jabłek i grzanek. Od wielkiego dzwonu, no ale w końcu idą Święta... Uprzedzam, że jeszcze tego nie robiłam, ale przepis mi się spodobał - nie wiem tylko, czy w ciągu pół godziny jabłka rzeczywiście zdążą podeschnąć. Chodzi o to, by skoncentrować ich smak, więc może trzeba będzie potrzymać je w piecu dłużej.
Przepis na Napoleonki jabłkowe z foie gras >>
Absolutnie klasyczna pasta z filecików anchois - no, prawie zupełnie klasyczna, gdyż w Prowansji anchoiade robi się z solonych anchois, a nie z tych w oliwie. Ja jednak wolę tę wersję, gdyż bardziej odpowiada mi smak rybki zmacerowanej w oliwie, niż pracowicie odsalanej... Intensywna, słona, pikantna - jest doskonałym smarowidłem do maleńkich grzaneczek, które możemy podać do drinków na rozpoczęcie imprezy, ot, chociażby sylwestrowej. W wersji pozaimprezowej - świetny zastrzyk smaku umami, szczególnie jeśli posmarujemy anchoiade grzankę z masłem, a na wierzchu położymy cieniutkie plasterki cebuli.
Przepis na Anchoiade czyli pasta z anchois >>
Bardzo smaczne, gościowe grzanki, idealne do wina - jeśli zamiast sosu Worcestershire doprawimy cukiniową masę sosem sojowym, grzanki będzie można podać także wegetarianom. Dobrze sprawdzają się w Sylwestra, spędzanego na świeżym powietrzu - można je przygotować wcześniej, a potem tylko wsunąć na kwadransik do pieca, żeby mieć się czym rozgrzać po powrocie z akcji puszczania fajerwerków.
Przepis na Grzaneczki z cukinią >>
Trochę wstyd wpisywać tak prosty przepis, ale w zamęcie przedsylwestrowym każdy pomysł na szybkie nakarmienie sporej gromady gości może się przecież przydać.
Przepis na Grzaneczki z mozzarellą i różowym pieprzem >>
Znakomity sposób wykorzystania pieczarek - lekki, łatwy i przyjemny, nie wymaga gotowania jako takiego. Zamarynowane pieczarki podajemy jako element półmiska z antipasti misti lub jako lekką przystawkę przed śródziemnomorskim w charakterze obiadem. Dla tych, którzy nie mogą się już doczekać ulubionej letniej aktywności - takie pieczarki są znakomitym dodatkiem do rozmaitych mięs z grilla!
Przepis na Pieczarki marynowane z chilli >>
Z klasycznym ceviche ten przepis nie ma wiele wspólnego, to raczej wariacja na temat w stylu fusion. Dorada jest jednak coraz bardziej popularna, łatwo ją dostać w stanie bardzo świeżym, a i mango chyba każdy lubi?
Przepis na Ceviche z dorady z mango >>
Bardzo lubię ten włoski zwyczaj podawania rozmaitych zagryzek do drinka - czasem są to banalne chipsy czy orzeszki, częściej jednak zakąska jest bardziej rozbudowana, nieraz wręcz oryginalna. Na tym zdjęciu obok widzicie najlepszą chyba zagryzkę do prosecco, jaką w życiu jadłam - paski chrupkiej marchewki w ostrej, aromatycznej zalewie. Było to w zupełnie niepozornej knajpie, w małej uliczce w Genui, gdzie przycupnęliśmy z Mężem przy stoliku, by odzyskać siły po śpiesznym zwiedzaniu miasta w iście tropikalnej pogodzie... (Mąż oczywiście zeżarł chipsy).
Przepis na Marynowana marchewka z Genui >>
Nie tylko pyszne, ale i piękne - jajka we wzorek marmurkowy! Zwykłe jajka na twardo w potłuczonych skorupkach gotujemy w herbaciano-sojowo-anyżkowej zalewie, a podajemy po obraniu - zalewa przedostaje się przez pęknięcia w skorupkach i zostawia bardzo piękny żyłkowany wzór oraz egzotyczny posmak przypraw.
Przepis na Marmurkowe jajka >>
Ostatnio moje ulubione śledzie - delikatne, słodkie, koperkowe. Zwasze lubiłam śledzie z porami zamiast cebulki - cebula ma intensywny smak i trzeba umiejętnie dozować jej ilość. Por natomiast jest łagodniejszy, a jednocześnie jakby ziołowy i znakomicie uzupełnia smak ryby.
Przepis na Śledzie z porem i koperkiem >>