Różowe w środku plastry cielęcej wątróbki w intensywnym sosie z czerwonego wina z szałwią. Szybkie i bardzo smaczne danie, które podajemy z ziemniaczanym piure - choć równie dobre jest z chrupiącą bagietką.
Kraj pochodzenia:
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: ekspresowe
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
4 plastry cielęcej wątróbki
2 cebule
8 listków świeżej szałwi
2 łyżki masła
oliwa z oliwek
1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
Cielęca wątróbka z szałwią - Opis przyrządzania:
Wątróbkę opłukujemy w zimnej wodzie i osuszamy ręcznikiem papierowym. Cebule obieramy i kroimy w cienkie półplasterki. Szałwię kroimy w paski. Na dużej patelni rozgrzewamy masło i łyżkę oliwy. Wrzucamy cebulę i szałwię i smażymy na sporym ogniu, mieszając, aż cebula będzie złota. Zdejmujemy z patelni, odsączając z tłuszczu. Na patelnię kładziemy plastry wątróbki i smażymy przez 4 minuty. Przewracamy na drugą stronę. Po 2 minutach dodajemy cebulę i wlewamy wino. Solimy. Po kolejnych 2 minutach zdejmujemy wątróbkę na ogrzany półmisek, a sos gotujemy jeszcze chwilę na dużym ogniu, aż nieco zgęstnieje. Sosem polewamy mięso i natychmiast podajemy.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: mięsna
Kiedy przygotować Cielęca wątróbka z szałwią: do zrobienia w ostatniej chwili
Podobne do Cielęca wątróbka z szałwią przepisy:
Angielskie kotlety z jabłkami i szałwią Brytyjczycy do wieprzowiny najchętniej jedzą sos jabłeczny doprawiony szałwią. W tym przepisie mamy niejako dekonstrukcję tego dania, gdyż jabłka podajemy w połówkach, a nie w postaci sosu. Do tak przygotowanego mięsa podajemy piure lub małe pieczone ziemniaczki.
Cielęca wątróbka z zielonym pieprzem To zdecydowanie jedno z moich najulubieńszych dań. Lubię cielęcą wątróbkę, lubię charakterystyczny smak zielonego pieprzu, lubię sos od smażenia - słodko-kwaśno-pikantny... Taka wątróbka najlepsza jest z kremowym piure z ziemniaków.
Kotlety wieprzowe marynowane z korzeniami i szałwią Bardzo ciekawe, zimowe w charakterze, kotlety ze schabu lub karkówki - najpierw marynujemy mięso przez noc w słodko-słonej zalewie (dzięki temu będą miękkie i soczyste), potem nacieramy korzenną przyprawą, a na koniec smażymy, obtoczone w mące. Do tego koniecznie jakieś ziemniaki (piure, smażone, zapiekane) i kolorowe jarzynki - brokuły, buraczki, kalafior, pory...
Fegatini Absolutnie klasyczne crostini z niezbyt gęstym pasztetem z wątróbek i kaparów. Absolutnie doskonałe.
Rolada z boczku z szałwią Moim zdaniem, dobrze przyprawiony pieczony boczek przewyższa w smaku schab - dzięki warstewce tłuszczu mięso jest bardziej soczyste i aromatyczne. Nie mówię, żeby wieprzowiną raczyć się codziennie, ale na Wielkanoc... Raz się żyje! Chrzan obowiązkowy.