Doskonale uniwersalny przepis - ganache używamy jako polewę do ciasta, jako krem do tortu, jako masę w czekoladowym mazurku. Po podgrzaniu - mamy świetny, wytrawny czekoladowy sos.
Kraj pochodzenia: Francja
Liczba porcji: na 1 tort
Czas przygotowania: ekspresowe
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
200 g gorzkiej lub deserowej czekolady
szklanka (250 ml) kremowej śmietanki
Ganache - Opis przyrzÄ…dzania:
Czekoladę łamiemy na kawałki i wrzucamy do miski. Śmietankę wlewamy do rondelka, stawiamy na średnim ogniu i zagotowujemy, pilnując, żeby nie wykipiała. Wrzącą śmietanką zalewamy czekoladę i zostawiamy w spokoju na kilka minut. Kiedy czekolada zmięknie, mieszamy ganache na gładką masę. Czekamy, aż wystygnie, po czym oziębiamy w lodówce. Ubijamy mikserem na puszystą masę. Dalej postępujemy zgodnie z odpowiednim przepisem.
Temperatura podawania: zimna
Główny składnik: słodkie
Kiedy przygotować Ganache: można zrobić wcześniej
Francuski flan z prawdziwków Flan, czyli zapiekany kremik w formie zgrabnej babeczki. Podajemy jako subtelną przystawkę lub jako dodatek do dziczyzny.
Krem serowy z brandy Pikantny krem serowy używany do smarowania ciasteczek serowych lub jako dip do maczania warzyw - szczególnie łodyżek selera naciowego.
Mus czekoladowy Jedna z wielu wersji musu z ciemnej czekolady - tym razem z dodatkiem bitej śmietany. Mus ten ma dość zwartą konsystencję, można więc użyć go jako kremu do babeczek lub wypełnić nim upieczoną tartę z kruchego ciasta.
La tapenade - klasyczna wersja Absolutna klasyka - słona, intensywna w smaku pasta, doskonała na crostini, jako dip do surowych warzyw (szczególnie pyszna z koprem włoskim czyli fenkułem) lub jako dodatek do grillowanego mięsa i ryby.
Bechamel - sos beszamelowy Podstawowy biały sos na mleku, niezbędny do wielu zapiekanek, używany jako baza do sufletów, musów oraz innych, bardziej skomplikowanych sosów.
Natalia Korcelli, 2011-11-02 13:39:04
Uwaga do uwagi: słusznie! Tylko musi to być ŚMIETANKA, a nie śmietana, bo zauważyłam, że ludziom się myli...
Moja ocena: 5
Piotr, SekretyCzekolady.pl, 2011-10-30 21:30:03
Jedna uwaga - śmietana może być gorąca, ale NIGDY wrząca. Czekolada jest wrażliwa na temperaturę, w końcu pracuje się z nią w temperaturze 31-32 stopni. Poczekajmy około minuty po wyłączeniu gazu, dopiero wtedy zalejmy czekoladę.
Moja ocena: brak oceny