W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

JesteÅ› w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Suflet z gruyera dwa razy pieczony

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Przystawka

Suflet z gruyera dwa razy pieczony

Suflet dwa razy pieczony jest bezcennym wynalazkiem nowoczesnej kuchni. Ma wprawdzie trochę inną konsystencję, niż tradycyjny suflet, za to jest równie atrakcyjny i luksusowy, a da się go zrobić wcześniej (i dopiero tuż przed podaniem upiec po raz drugi), no i zawsze się udaje. Naprawdę.

Kraj pochodzenia:

Liczba porcji: 4

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: średnio trudna

Składniki:

  • masÅ‚o do smarowania miseczek
  • 250 ml (szklanka) mleka
  • 2 goździki
  • cebula
  • 5 ziarenek czarnego pieprzu
  • listek laurowy
  • 60 g masÅ‚a
  • 30 g (1/4 szklanki) zwykÅ‚ej mÄ…ki
  • duża szczypta proszku do pieczenia
  • 2 jajka (o temperaturze pokojowej)
  • 125 g sera gruyere
  • 250 ml (szklanka) kremowej Å›mietanki
  • 50 g (1/2 szklanki) Å›wieżo startego parmezanu

Suflet z gruyera dwa razy pieczony - Opis przyrzÄ…dzania:

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. 4 żaroodporne miseczki o pojemności 125 ml (pół szklanki) smarujemy masłem. Cebulę kroimy na pół i wbijamy w nią goździki. Mleko wlewamy do garnuszka, dodajemy cebulę, pieprz i listek laurowy. Stawiamy na ogniu i zagrzewamy niemal do wrzenia. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Cedzimy przez sitko. W rondelku roztapiamy masło, wsypujemy mąkę i gotujemy przez minutę na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż mąka zacznie się lekko złocić. Po trochu dodajemy mleko, za każdym razem dokładnie mieszając, żeby nie porobiły się grudki. Gotujemy na malutkim ogniu przez minutę - sos powinien być gęsty. Gruyere ścieramy na tarce. Jajka rozdzielamy na białka i żółtka. Do gotowego sosu dodajemy ser i żółtka i starannie mieszamy. Białka ubijamy na miękką pianę i delikatnie, acz stanowczo, metalową łyżką łączymy z masą serową. Rozdzielamy masę sufletową między przygotowane miseczki. Okrągło zakończonym nożem przejeżdżamy między masą a brzegiem miseczek - to pomoże sufletom wyrosnąć. Miseczki wstawiamy do brytfanki i nalewamy dokoła tyle wrzącej wody, by sięgała do połowy miseczek. Wstawiamy wszystko razem do piekarnika - zresztą łatwiej jest najpierw wstawić brytfankę z miseczkami, a dopiero, kiedy już jest w piekarniku, nalać wodę. Pieczemy 15-20 minut, aż suflety urosną i zaczną się rumienić. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy - suflety opadną. Zimne sufletu przykrywmy folią i wstawiamy do lodówki, gdzie mogą stać nawet 2 dni. Pół godziny przed podaniem nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. Suflety wyjmujemy z miseczek i kładziemy do góry nogami (jeśli można tak o suflecie powiedzieć) na żaroodpornym półmisku. Polewamy śmietanką, posypujemy parmezanem i wstawiamy na 20 minut do piekarnika. Kiedy suflety są już pięknie złote, wyjmujemy z piekarnika, łopatką kuchenną przekładamy na talerze i natychmiast podajemy.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować Suflet z gruyera dwa razy pieczony: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: eleganckie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: nowatorska

Wersja do druku

Podobne do Suflet z gruyera dwa razy pieczony przepisy:

  • Kawowy krem pieczony
    Deser ten, kawowa wariacja kremu brulee, jest bardzo elegancki. Najlepiej podawać go w ładnych filiżankach do kawy - muszą jednak być żaroodporne.
  • CiepÅ‚a przystawka z porów i sera coulommiers
    Ni to ciastko, ni to flan ni suflet z pysznego francuskiego sera coulommiers i duszonych porów. Bardzo dobra i elegancka przystawka. Można także podać to danie na deser - nie wszyscy lubią słodycze, a dobrze jest czymś zakończyć uroczysty posiłek, zresztą niesłodkie desery akurat są w modzie. A - trzeba pamiętać, żeby ser był zimny, łatwiej będzie go obrać ze skórki i pokroić w plasterki.
  • Tarta z kozim twarożkiem
    Tartę taką możemy podawać na gorąco lub zimno - ponieważ dodajemy do nadzienia ubite białka, tarta prosto z piekarnika będzie wyrośnięta (niemal) jak suflet; natomiast pozostawiona do wystygnięcia - opadnie (nie tracąc nic ze swego smaku).
  • Mrożony suflet pomaraÅ„czowy
    Deser bardzo popularny we Francji i Belgii, podawany w eleganckich kawiarniach. Jest bardzo prosty do zrobienia, trzeba go przygotować wcześniej (musi się przez noc mrozić) i wygląda bardzo pięknie. W trzech słowach: Idealny Sylwestrowy Deser.
  • Pasteis de Nata Pasteis de Nata
    Te pyszne ciastka znane są również pod nazwą "Pasteis de Belem" - od nazwy dzielnicy w Lizbonie, gdzie stoi klasztor Hieronimitów. To mnisi właśnie są twórcami słynnych na cały świat ciastek, ikony kuchni portugalskiej - choć zwyczaj posypywania gorących pasteis cukrem i cynamonem jest już późniejszy.




Podziel siÄ™ linkiem:


Komentarze: