Jeden z wielu dodatków do dziękczynnego indyka. Sos ze słodkiego syropu klonowego może być kuszący szczególnie dla dzieci.
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone/Kanada
Liczba porcji: 6
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
1/2 kg marchewek równej wielkości
syrop klonowy
1/2 szklanki wywaru z kurczaka
masło
cytryna
Marchewka z syropem klonowym - Opis przyrzÄ…dzania:
Marchewki obieramy, płuczemy i kroimy w półcentymetrowe talarki. Marchewkę wrzucamy do garnka, dodajemy pół łyżeczki soli, łyżkę syropu klonowego i wywar z kurczaka. Zagotowujemy, przykrywamy i dusimy 5-10 minut, aż marchewka będzie prawie miękka. Zdejmujemy przykrywkę, zwiększamy ogień i redukujemy sos do ilości około 2 łyżek. Dodajemy łyżkę masła i 2 łyżki syropu klonowego. Gotujemy jeszcze 2-3 minuty, mieszając, aż sos przybierze postać glazury i pokryje plasterki marchewki. Zdejmujemy garnek z ognia i doprawiamy marchewkę sokiem z cytryny. Podajemy do pieczonego indyka lub innego białego mięsa.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: warzywa
Kiedy przygotować Marchewka z syropem klonowym: można zrobić wcześniej
Sałatka z kurczaka z awokado i bekonem Z pieczonego kurczaka u nas w domu najpierw znikają nóżki i skrzydełka (tu nawet odrobinę poczuwam się do winy). Potem zostają piersi i nie bardzo wiadomo, co z nimi zrobić... Wtedy robię na kolację taką właśnie sałatkę - inspirowaną przepisem samej Nigelli Lawson! - z awokado, smażonym boczkiem (lub bekonem) i taką sałatą, jaką uda się znaleźć w lodówce. Sałatka jest naprawdę smaczna i nawet moje kapryśne Dzieci ją lubią (i zjadają do końca, co jest wszak ważniejsze)!
Kanadyjski sos jabłkowy Ciepły, gęsty sos z kawałkami jabłek, słodzony syropem klonowym. Doskonały do małych placuszków, naleśników, placków ziemniaczanych...
Jesienny sos do gorzkich sałat Słodko-pikantny dressing, czyli sos, do sałat takich, jak endywia, cykoria czy radicchio (na końcu przepisu znajdziecie kilka propozycji). Idealny na nadciągającą jesień.
Żeberka w klonowym sosie barbecue Żeberka z grilla - przyjemna rzecz. Zwłaszcza jeśli mięso odchodzi od kości, a od sosu lepią się palce. Takie mięciutkie żeberka udaje się zrobić wtedy, kiedy przed grillowaniem zaaplikujemy im podgotowanie w garnku. Po wstępnej obróbce mięso smarujemy częścią sosu barbecue i kładziemy na grillu, po czym przykrywamy i pieczemy żeberka przez godzinę mniej więcej, co jakiś czas smarując sosem. A ten sos jest pyszny, z syropem klonowym w roli głównej!