Jest to danie z gatunku "nie wierz gębie.." Dawno, dawno temu nie chciałam w ogóle słuchać o tym śledziu - ze słodkim sherry? Z sosem majonezowym?? Z mandarynkami??? Niemożliwe! Tłumaczyłam mojej Przyjaciółce Dżemili, że to nie może być smaczne. A jednak dałam się skusić i nie żałuję. Więc "połóżcie na zębie", bo też nie pożałujecie!
Kraj pochodzenia:
Liczba porcji: 6
Czas przygotowania: ekspresowe
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
6 solonych filetów śledziowych (z tacki)
mała cebula
marynata:
1/2 szklanki słodkiego sherry
szklanka wody
3 łyżki dobrego octu winnego (najlepiej też z sherry)
łyżka cukru
łyżka gorczycy
świeżo zmielony pieprz
sos: 1/2 szklanki majonezu
kilka łyżek dobrego keczupu
łyżka słodkiego sherry
czubata łyżka drobno startego świeżego imbiru
ostra papryka (w proszku lub paście)
garść rodzynków
garść prażonych płatków migdałowych
2 mandarynki
Śledzie w sherry (od Dżemili) - Opis przyrządzania:
Śledzie opłukujemy z zalewy, osuszamy i kroimy w nieduże kawałki.
Cebulę obieramy i drobno siekamy, mieszamy ze śledziem.
Sherry, wodÄ™, ocet, cukier, gorczycÄ™ i sporo pieprzu zagotowujemy w rondelku i studzimy.
Śledzie z cebulą przekładamy do słoika i zalewamy ostudzoną marynatą. Słoik zakręcamy i wstawiamy do lodówki co najmniej na noc.
Robimy sos: mieszamy razem majonez, keczup, sherry i mibir. Doprawiamy do smaku ostrą papryką - sos powinien być wyraźnie pikantny. Dodajemy rodzynki i prawie wszystkie migdały, mieszamy.
Śledzie wyjmujemy z zalewy i osuszamy w ręczniku papierowym. Układamy kawałki ryby na półmisku i polewamy sosem.
Mandarynki obieramy ze skórki i dzielimy na cząstki. Usuwamy pestki, o ile się nam takie trafiły. Jesli mamy chwilę czasu i nieco cierpliwości, z każdej cząstki zdejmujemy pergaminową skórkę.
Mandarynki układamy na śledziach, posypujemy resztą płatków migdałowych i podajemy.
Temperatura podawania: zimna
Główny składnik: rybna
Kiedy przygotować Śledzie w sherry (od Dżemili): trzeba zrobić wcześniej
Podobne do Śledzie w sherry (od Dżemili) przepisy:
Wołowina z grzybami, wersja katalońska Od dwu dni mamy jesień, a z grzybami ciągle jeszcze słabo - wszystko przez te letnie susze i upały. Myślę jednak, że polskie lasy zdążą przed zimą wyprodukować tyle prawdziwków, podgrzybków i maślaków, żeby dało się przyrządzić ten kataloński z pochodzenia gulasz, idealny skądinąd na chłodne polskie jesienne wieczory...
Sałatka z kurczaka z awokado i bekonem Z pieczonego kurczaka u nas w domu najpierw znikają nóżki i skrzydełka (tu nawet odrobinę poczuwam się do winy). Potem zostają piersi i nie bardzo wiadomo, co z nimi zrobić... Wtedy robię na kolację taką właśnie sałatkę - inspirowaną przepisem samej Nigelli Lawson! - z awokado, smażonym boczkiem (lub bekonem) i taką sałatą, jaką uda się znaleźć w lodówce. Sałatka jest naprawdę smaczna i nawet moje kapryśne Dzieci ją lubią (i zjadają do końca, co jest wszak ważniejsze)!
Jesienny sos do gorzkich sałat Słodko-pikantny dressing, czyli sos, do sałat takich, jak endywia, cykoria czy radicchio (na końcu przepisu znajdziecie kilka propozycji). Idealny na nadciągającą jesień.
Pascha Dżemili Pacha, rodzaj sernika na zimno, przywędrowała do Polski z Rosji, gdzie jest tradycyjnym deserem wielkanocnym. Słodką masę serową ozdabia się tam skórką pomarańczową lub kandyzowaną anżeliką ułożoną w litery XB, będące skrótem od "Chrystus zmartwychwstał!". Czyż to nie piękny zwyczaj?
Teriyaki z polędwiczki ze świeżą soją i bok choy (paksoi) Smaczne i zdrowe - polędwiczki wieprzowe! Bardzo oryginalny, inspirowany kuchnią japońską, przepis - ale to nie mięso jest tu gwiazdą, tylko świeża (czytaj: mrożona), zielona soja, lekko podgotowana z chińską kapustka bok choy (paksoi). Pyszne, słowo daję!