W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Burgery bez mięska

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Danie główne

Burgery bez mięska

Bardzo lubię jeść na świeżym powietrzu. Bardzo lubię rozpalać grill ogródkowy, niezależnie od tego, co na ten temat myślą rozmaici politycy. Bardzo lubię na tymże grillu grillować. Ale ileż można wrąbać mięsa i ryb?! Nie jestem szczególnie mięsożerna, ale za bakłażanem z grilla też jakoś nie przepadam, co robić... I tu przychodzi z pomocą taki właśnie bezmięsny burgerek - z pęczaku i grzybów. Bardzo smaczny i sympatyczny. Tylko trzeba pamiętać, żeby podeń podłożyć tackę, bo na samej kratce może się rozlecieć!

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Liczba porcji: 4-8 (8 sztuk)

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 65 g (mniej wiÄ™cej 6 Å‚yżek) pÄ™czaku
  • cebula
  • oliwa z oliwek
  • kromka peÅ‚noziarnistego chleba
  • 300 g pieczarek
  • garść listków natki pietruszki
  • 50 g startego żółtego sera (jaki tam mamy)
  • 2 jajka
  • Å‚yżka sosu sojowego
  • ewentualnie Å‚yżka masÅ‚a (jeÅ›li chcemy burgery smażyć)
  • zestaw do hamburgerów: buÅ‚ki; pomidory; saÅ‚ata; krążki czerwonej cebuli; majonez; keczup; pikle z ogórków...

Burgery bez mięska - Opis przyrządzania:

Pęczak wsypujemy do garnka, zalewamy wrzątkiem, solimy i gotujemy na małym ogniu, aż będzie miękki - jakieś 1/2 godziny do 3 kwadransów. Odcedzamy na sicie.
Cebulę obieramy i drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy, wrzucamy cebulę i smażymy na małym ogniu. co jakiś czas mieszając, az zrobi się szklista. Zdejmujemy z ognia i dodajemy do pęczaku.
Chleb kroimy w kostkÄ™, wrzucamy do malaksera i rozdrabniamy na drobne okruszki.
Pieczarki ocieramy z paprochów czystą ściereczką, odcinamy (lub raczej wyłamujemy) nóżki. Kapelusze wkładamy do malaksera (okruszków chlebowych nie trzeba wyjmować) i dodajemy opłukaną i osuszoną natkę. Miksujemy, aż grzyby będą dobrze posiekane.
Teraz do malaksera wrzucamy pęczak z cebulką i jeszcze chwilę miksujemy, żeby kasza się nieco rozdrobniła (łatwiej będzie formować kotlety).
Przekładamy zawartość malaksera do miski, dodajemy żółty ser, rozbełtane jajka i sos sojowy i mieszamy na jednolitą masę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, raz jeszcze mieszamy.
Zmoczonymi w zimnej wodzie rękoma toczymy z masy 8 kulek, po czym formujemy je w kształt hamburgerów. Jeśli będziemy je grillować, smarujemy je z obu stron oliwą i kładziemy na aluminiowej tacce (lub specjalnej grillowej patelni, są takie). Pieczemy nad rozżarzonymi węglami po mniej więcej 5 minut z każdej strony, aż będą ładnie rumiane, mogą nawet mieć - jak to rzeczy z grilla - fragmenty mocniej przypieczone...
Jeśli nie rozpalamy akurat grilla, smażymy burgery na maśle rozgrzanym z łyżką oliwy, na rumiano, po 3-4 minuty z każdej strony.
Podajemy burgery jak każde inne, czyli w bułce (może być podpieczona na grillu), z masą warzyw i rozmaitymi sosami.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować Burgery bez mięska: można zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku


Podobne do Burgery bez mięska przepisy:

  • Burgery z kurczaka z jabÅ‚kiem
    Ciekawa, jesienna odmiana popularnych hamburgerów - zamiast wołowiny kurczak, a zamiast pomidora z cebulką - smażone plastry jabłek. Tradycyjnie burgery podajemy w bułkach, ale jeśli ktoś woli wersję mniej węglowodanową, niech z pieczywa zrezygnuje - wówczas bardzo się przyda jakaś sałatka, na przykład *!*1927*!* lub *!*3227*!* (jeszcze więcej jabłek!).
  • "PrzyjÄ™ciowa" saÅ‚atka z ziemniaków
    Prosta i bardzo smaczna sałatka z ziemniaków, z sosem majonezowo-jogurtowym. Doskonała jako dodatek do rozmaitych kiełbasek, żeberek i szaszłyków z grilla.
  • PolÄ™dwiczki wieprzowe (z grilla) z cytrynÄ…
    Bardzo dziwny przepis - natrafiłam na niego w trakcie przegrzebywania się przez tony wycinków, jakich jestem szczęśliwą posiadaczką. Nie mam pojęcia, czy to działa, czy pasta z surowej szynki, jaką się smaruje mięso, nie wypada w trakcie grillowania, ale mam zamiar w ten weekend spróbować. To znaczy w sobotę, bo w niedzielę mają być burze o charakterze gwałtownym - czy grill z pokrywą ściąga pioruny?
  • Kasza w poÅ›cieli
    Niezawodny i wygodny sposób gotowania kaszy - gryczanej, perłowej lub pęczaku. Szczególnie dobrze sprawdza się w wakacje, czy to pod namiotem, czy w cywilizowanych warunkach - rano wkładamy kaszę w pościel lub śpiwór, a po powrocie z kąpieli/wycieczki/zbierania grzybów mamy gotową, sypką kaszę.
  • Podstawowe ciasto orzechowe
    Jest to bardzo użyteczny przepis na ciasto, które pyszne jest au naturel, ale które stanowić może też znakomitą podstawę do wszelkich tortów dla wielbicieli orzechów. Smak ciasta zależy od tego, jakie orzechy akurat mamy pod ręką i co tez nam w duszy orzechowo gra. Pozostałe dodatki dobieramy zgodnie z rodzajem orzechów, i tak do orzechów włoskich nieźle pasuje cynamon i odrobina zmielonych goździków, do pistacjowych (niesolonych!) - starta skórka z cytryny, a do pekanów - skórka z pomarańczy. Jeśli mamy zamiar z ciasta uczynić tort, przekładamy jego warstwy ulubionych, niezbyt ciężkim kremem.


Podziel siÄ™ linkiem:




Komentarze: