Ciekawie przyprawiony popularny we Francji i Belgii dodatek do foie gras i pasztetów. Naprawdę bardzo smaczny.
Kraj pochodzenia:
Liczba porcji: 4-6
Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
500 g (1/2 kg) cebuli
oliwa z oliwek
łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru
łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
2 łyżki jasnych rodzynek
sok z połowy cytryny
Egzotyczne confit z cebuli - Opis przyrzÄ…dzania:
Cebule obieramy i kroimy w cienkie piórka - czyli najpierw wzdłuż na pół, a potem też wzdłuż na plasterki. Wkładamy cebulę do garnka i dodajemy 3 łyżki oliwy i 1/2 szklanki wody. Stawiamy na ogniu, zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dusimy cebulę przez 1/2 godziny. Co jakiś czas mieszamy. Dodajemy imbir, kmin, rodzynki i sok z cytryny, mieszamy i dusimy kolejne 1/2 godziny. Jeśli po tym czasie jest jeszcze sporo płynu (mało prawdopodobne, ale zdarzyć się może), zwiększamy ogień i odparowujemy, cały czas mieszając. Gotową cebulę studzimy i podajemy na zimno lub w temperaturze pokojowej.
Temperatura podawania: zimna
Główny składnik: wegetariańska
Kiedy przygotować Egzotyczne confit z cebuli: można zrobić wcześniej
Tażin z cielęciny z sosem cebulowym Bardzo prosty tażin (tajine) z niewielkiej ilości składników. Ponieważ słodki od cebuli sos dodatkowo dosłodzony jest miodem, podajemy mięso z jakimś ostrym dodatkiem (harissą, na przykład) i sałatką z surowych warzyw.
Szczęśliwy gulasz z siedmiu warzyw Szczęśliwy, bo marokański - a w Maroku siedem to liczba kojarząca się ze szczęściem. W tym daniu mamy właśnie tyle warzyw: marchewkę, rzepki, fasolkę, dynię, cebulę, pomidory i groch włoski. Porcja jest ogromna, na osiem osób, ale gulasz można zamrozić w porcjach i mieć na "zaś". Zdjęcie (też szczęśliwe) Anny Nowak.
Mostek cielęcy z cebulką i piernikowymi przyprawami Jesień - czas na potrawy podnoszące na duchu. Duszone mięso właśnie do nich należy, zwłaszcza jeśli jest mięciutkie i pachnące świątecznymi już przyprawami.
Luksusowy pasztet z selera z grzybami Znakomity wegetariański pasztet z selera i - no cóż - prawdziwków (stąd luksus w tytule). Mówiąc szczerze - używam prawdziwków mrożonych, krojonych w drobną kostkę. Jesienią zamieniłam prawdziwki na świeże podgrzybki - było ich w zeszłym roku mnóstwo! Przepis dostałam od koleżanki, koleżanka od swojej koleżanki itd, ale ponieważ wprowadziłam kilka modyfikacji, pozwalam sobie na umieszczenie go tutaj, nie roszcząc sobie jednak prawa do oryginału :). Tak czy owak, pasztet jest świetny i można go podawać na zimno z marynatami i sosami, lub na ciepło, jako pieczeń, na przykład z czerwoną kapustą (patrz: *!*4891*!*).