W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

JesteÅ› w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Luksusowy pasztet z selera z grzybami

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Przystawka

Luksusowy pasztet z selera z grzybami

Znakomity wegetariański pasztet z selera i - no cóż - prawdziwków (stąd luksus w tytule). Mówiąc szczerze - używam prawdziwków mrożonych, krojonych w drobną kostkę. Jesienią zamieniłam prawdziwki na świeże podgrzybki - było ich w zeszłym roku mnóstwo! Przepis dostałam od koleżanki, koleżanka od swojej koleżanki itd, ale ponieważ wprowadziłam kilka modyfikacji, pozwalam sobie na umieszczenie go tutaj, nie roszcząc sobie jednak prawa do oryginału :). Tak czy owak, pasztet jest świetny i można go podawać na zimno z marynatami i sosami, lub na ciepło, jako pieczeń, na przykład z czerwoną kapustą (patrz: Czerwona kapusta wrednej Niemki).

Kraj pochodzenia: Polska

Liczba porcji: 10-12

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • mniej wiÄ™cej kilogram selera korzeniowego (800 g po obraniu)
  • 2 cebule
  • 200 g masÅ‚a
  • sok z poÅ‚owy cytryny
  • 400 g mrożonych siekanych prawdziwków (lub podgrzybków)
  • 5 jajek Å›redniej wielkoÅ›ci
  • szklanka tartej buÅ‚ki
  • sól; pieprz; majeranek; gaÅ‚ka muszkatoÅ‚owa

Luksusowy pasztet z selera z grzybami - Opis przyrzÄ…dzania:

Seler obieramy i starannie myjemy (ma dużo wypustek, w których może gromadzić się piasek), po czym albo ścieramy na drobnej tarce (męczące), albo rozdrabniamy w malakserze na grubość - powiedzmy - kaszy gryczanej.
Cebule obieramy i drobno siekamy, lub też rozdrabniamy w malakserze razem z selerem.
Seler i cebulę wsypujemy do sporego garnka, dodajemy masło pokrojone w kawałki i sok z cytryny i stawiamy na średnim ogniu. Mieszamy co jakiś czas, aż masło się rozpuści, po czym zmniejszamy ogień na malutki, garnek przykrywamy i dusimy warzywa przez pół godziny. Jeśli warzywa nie puszczą soku, to dolewamy odrobinę wody - ale jeśli seler był świeży, to sok z niego i z cebuli plus masło absolutnie wystarczą, by warzywa udusiły się na własną, hm, rękę.
Po pół godzinie dodajemy grzyby - jeśli są w większych kawałkach lub w całości, to rozmrażamy je trochę i drobno siekamy, bo pasztet nie będzie już miksowany - mieszamy i dusimy pod przykryciem kolejne pół godziny.
Zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy do przestygnięcia.
Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Smarujemy hojnie masłem 3 keksówki o długości 20-23 cm - można na spód włożyć kawałek papieru do pieczenia.
Do przestudzonej masy warzywnej dodajemy rozbełtane jajka i tartą bułkę. Doprawiamy do smaku solą (sporo), suszonym majerankiem, pieprzem i świeżo startą gałką muszkatołową (tak z pół całej gałki, chyba że ktoś nie lubi...). Bardzo dokładnie mieszamy, po czym przekładamy do foremek i wyrównujemy wierzch.
Wstawiamy do piekarnika na półtorej godziny (90 minut), aż pasztet będzie ładnie zarumieniony.
Wyjmujemy pasztety z pieca i studzimy, po czym wyjmujemy z foremek i - zupełnie już zimne - zawijamy w folię aluminiową lub papier śniadaniowy.
Przechowujemy pasztet w lodówce, możemy też śmiało go zamrozić.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować Luksusowy pasztet z selera z grzybami: można zrobić wcześniej

Okazja: może być dla gości

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: nowatorska

Wersja do druku


Podobne do Luksusowy pasztet z selera z grzybami przepisy:

  • Risotto z prawdziwkami
    Bardzo smakowite i eleganckie risotto, o pięknej beżowej barwie. Robiłam je ostatnio na lunch dla Pań - włożyłam nieduże porcje do szklaneczek, na wierzch dałam rukolę i płatki parmezanu, oprószyłam wszystko świeżo zmielonym pieprzem. Chyba po raz pierwszy udało mi się podać risotto w ładny sposób...
  • Klasyczne ossobuco
    To przepis dla mojej przyjaciółki Halinki - długo przez nią wyczekiwany. Osoobuco wymaga pocięcia giczy cielęcej na poprzeczne plastry, co przez lata całe przekraczało wyobraźnię polskich rzeźników. Ostatnio jednak nastąpił wyraźny przełom i oto okazało się, że nic rzeźnikom nie straszne, że ciąć w poprzek potrafią i ba, czynią to nawet chętnie, wnioskując z obserwacji cielęcej podaży. W klasycznym mediolańskim przepisie nie dodaje się pomidorów, co bardzo mi odpowiada - w większości "włoskich" restauracji w Europie ossobuco dosłownie pływa w przecierze pomidorowym, co skutecznie zniechęca mnie do zamawiania tego właśnie dania. Poniższy przepis pochodzi od Anny Del Conte, znakomitej Włoszki piszącej po angielsku. Troszkę go zmodyfikowałam, ale tylko troszkę.
  • Moje rodzinne wigilijne paszteciki z grzybami
    Bez tych pasztecików moja Rodzina nie usiądzie spokojnie do wigilijnego stołu. Tradycyjnie w Wigilię nie jemy żadnych pierogów ani uszek, ale wszyscy uwielbiamy suszone grzyby, a nasze paszteciki - szczerze mówiąc, po prostu naleśniki z grzybowym nadzieniem - są chyba najlepszym sposobem ich spożywania. Doskonale pasują do barszczu, szczególnie jeśli posmaruje się je sosem chrzanowym. Tak, brzmi to dziwnie, ale suszone grzyby doskonale komponują się z chrzanem, nie wierz gębie, połóż na zębie.
  • Czerwona kapusta z jeżynami
    Bardzo pyszna czerwona kapustka, z nieoczekiwanym dodatkiem świeżych jeżyn. Zrobiłam ją niedawno (jako dodatek do porchetty) i była naprawdę bardzo smaczna. W przepisie używamy czerwonego octu winnego - ja go akurat nie miałam w domu, więc dolałam octu z marynowanych wiśni i sądzę, że można by tak samo zużyć ocet ze śliwek...
  • Krem z selera z tymiankiem
    Seler korzeniowy to moje ulubione zimowe warzywo - nieatrakcyjne z wyglądu, a pełne smaku. Niestety zazwyczaj kończy w garnku z rosołem, jako element niezbędnej w tym kontekście włoszczyzny. A szkoda, bo niewiele trzeba, żeby zagrał główną rolę - o, jak w tej zupie, na przykład!


Podziel siÄ™ linkiem:




Komentarze: