Każdy placuszkowy obiad wzbudza uśmiech - jest coś ciepłego i przyjemnego w talerzu pełnym rumianych, niedużych form, no i ten wybór dodatków: może łyżka jogurtu, może kapka sosu pomidorowego, może żółty starty ser? Takie placuszki mogą też być dodatkiem do mięsa w sosie, jeśli już ktoś nie może obejść się bez czegoś konkretnego...
Kraj pochodzenia:
Liczba porcji: 4-6
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
1 kg korzeni pietruszki (w miarę możliwości równej wielkości)
średnia cebula
jajko
4 łyżki zwykłej mąki
pęczek natki
olej do smażenia
Zabawne pietruszkowe placuszki - Opis przyrządzania:
Korzenie pietruszki przycinamy z obu końców, obieramy i płuczemy. Kroimy pietruszkę w kawałki, wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Dodajemy łyżeczkę soli, stawiamy na ogniu i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień, przykrywamy i gotujemy do zupełnej miękkości. Odcedzamy chwilę odparowujemy na małym ogniu, po czym rozgniatamy na piure.
Cebulę obieramy i drobno siekamy.
Przestudzone piure mieszamy z cebulą, jajkiem i mąką, wyrabiamy na gładkie ciasto.
Natkę myjemy, osuszamy, drobno siekamy i mieszamy z ciastem.
Na patelni rozgrzewamy ze 2 łyżki oleju. Łyżką kładziemy porcje ciasta i lekko je spłaszczamy. Smażymy na złoto, po czym łopatką kuchenną przewracamy na drugą stronę i dosmażamy również na złoto.
Podajemy z rozmaitymi dodatkami: sosem pomidorowym, gęstym jogurtem naturalnym, startym żółtym serem, a w ostateczności - ze zwykłym keczupem.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: wegetariańska
Kiedy przygotować Zabawne pietruszkowe placuszki: do zrobienia w ostatniej chwili
Podobne do Zabawne pietruszkowe placuszki przepisy:
Kotlety wieprzowe marynowane z korzeniami i szałwią Bardzo ciekawe, zimowe w charakterze, kotlety ze schabu lub karkówki - najpierw marynujemy mięso przez noc w słodko-słonej zalewie (dzięki temu będą miękkie i soczyste), potem nacieramy korzenną przyprawą, a na koniec smażymy, obtoczone w mące. Do tego koniecznie jakieś ziemniaki (piure, smażone, zapiekane) i kolorowe jarzynki - brokuły, buraczki, kalafior, pory...
Krewetki z cytryną i kaparami Do wypróbowania w najbliższy weekend! (Jeśli będą warte grzechu, to dołączę zdjęcie i komentarz).
Wołowina z grzybami, wersja katalońska Od dwu dni mamy jesień, a z grzybami ciągle jeszcze słabo - wszystko przez te letnie susze i upały. Myślę jednak, że polskie lasy zdążą przed zimą wyprodukować tyle prawdziwków, podgrzybków i maślaków, żeby dało się przyrządzić ten kataloński z pochodzenia gulasz, idealny skądinąd na chłodne polskie jesienne wieczory...
Klasyczne ossobuco To przepis dla mojej przyjaciółki Halinki - długo przez nią wyczekiwany. Osoobuco wymaga pocięcia giczy cielęcej na poprzeczne plastry, co przez lata całe przekraczało wyobraźnię polskich rzeźników. Ostatnio jednak nastąpił wyraźny przełom i oto okazało się, że nic rzeźnikom nie straszne, że ciąć w poprzek potrafią i ba, czynią to nawet chętnie, wnioskując z obserwacji cielęcej podaży. W klasycznym mediolańskim przepisie nie dodaje się pomidorów, co bardzo mi odpowiada - w większości "włoskich" restauracji w Europie ossobuco dosłownie pływa w przecierze pomidorowym, co skutecznie zniechęca mnie do zamawiania tego właśnie dania. Poniższy przepis pochodzi od Anny Del Conte, znakomitej Włoszki piszącej po angielsku. Troszkę go zmodyfikowałam, ale tylko troszkę.
Teriyaki z polędwiczki ze świeżą soją i bok choy (paksoi) Smaczne i zdrowe - polędwiczki wieprzowe! Bardzo oryginalny, inspirowany kuchnią japońską, przepis - ale to nie mięso jest tu gwiazdą, tylko świeża (czytaj: mrożona), zielona soja, lekko podgotowana z chińską kapustka bok choy (paksoi). Pyszne, słowo daję!