Takie spaghetti jadłam w Umbrii - pomidorki były prosto z krzaka i było to coś wspaniałego! Prawdziwy (przed)smak lata.
Kraj pochodzenia: WÅ‚ochy
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: ekspresowe
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
500 g (pół kilo) spaghetti
2 zÄ…bki czosnku
oliwa z oliwek
2 łyżki przecieru pomidorowego
300 g czerwonych pomidorków koktajlowych
pęczek świeżej bazylii
dużo świeżo startego parmezanu do podania
Spaghetti z pomidorkami koktajlowymi nr 2 - Opis przyrzÄ…dzania:
Nastawiamy duży gar osolonej wody, a kiedy się zagotuje, "wkręcamy" spaghetti. Gotujemy al dente, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Czosnek obieramy i drobno siekamy.
Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oliwy, wrzucamy czosnek i smażymy na średnim ogniu, aż zacznie się lekko rumienić. Dodajemy przecier i 2 łyżki wody, zagotowujemy. Solimy i - za przeproszeniem - pieprzymy.
Pomidorki myjemy (ogonki obrywamy) i nacinamy każdy lekko nożem - inaczej zaczną nam pękać na patelni i opryskiwać wszystko gorącym sokiem.
Wrzucamy pomidorki na patelnię i smażymy, co jakiś czas mieszając, na sporym ogniu. Pomidorki powinny zmięknąć i zacząć się rozpadać.
Bazylię myjemy, osuszamy i obrywamy listki, które szarpiemy ręcznie na mniejsze kawałki.
Ugotowany makaron odcedzamy, wrzucamy na patelnię z pomidorkami i posypujemy bazylią. Szybko mieszamy, przekładamy na ogrzany półmisek i podajemy natychmiast. Nie zapominając, oczywiście, o tartym parmezanie!
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: makaron-kasza-ryż
Kiedy przygotować Spaghetti z pomidorkami koktajlowymi nr 2: do zrobienia w ostatniej chwili
Podobne do Spaghetti z pomidorkami koktajlowymi nr 2 przepisy:
Spaghetti z pomidorkami koktajlowymi Spaghetti typowe dla włoskiego Południa - pomidory i bazylia z ogródka, oliwa z własnych oliwek... Wystarczy kilka minut i danie gotowe.
Wytrawne spaghetti Bardzo zimowa pasta, ze składników, które zazwyczaj mamy w domu. Dla wielbicieli zdecydowanych, pikantnych smaków.
Spaghetti carbonara po polsku Jedna z najpopularniejszych past na świecie - gęsty biały sos z kawałkami boczku, dużo pieprzu i sera Pecorino Romano. W Polsce chętnie dodaje się jeszcze śmietanę, choć klasyczna wersja tego nie przewiduje. Polsko-włoski makaron nad Wisłą musi mieć dużo sosu... Na ten przysmak szczególnie łase są dzieci.
Spaghetti z wędzonym jesiotrem Dawno, dawno temu, na wyspie Isola Maggiore na jeziorze Trazymeńskim, Mąż jadł spaghetti z sosem z wędzonej ryby. Ryba była wyłowiona z jeziora, uwędzona w knajpie, podsmażona w umbryjskiej oliwie i podana z dobrze ugotowaną pastą, bez żadnych zbędnych ozdobników. Próbowałam odtworzyć to danie w Polsce, ale - jak dotąd - bezskutecznie. Dopiero wędzony jesiotr okazał się wyborem właściwym - zwarte mięso dobrze podsmaża się w oliwie, jeziorny posmak jest autentyczny, no i nic więcej nie trzeba, bo ryba jest dostatecznie szlachetna. To znaczy - dodałam ciut świeżego majeranku, żeby zaakcentować jednak pewien regionalizm :)
Spaghetti z kaparami Bardzo wytrawne spaghetti dla zagorzałych wielbicieli kaparów.