W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Mój najlepszy domowy pasztet

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Przystawka

Mój najlepszy domowy pasztet

Ten pasztet robi się u mnie w domu, odkąd tylko pamiętam. Kiedy byłam mała, wyjadałam z garnka kawałki bułki namoczonej w pysznym mięsnym sosie (prawdę mówiąc, robię to do dzisiaj...). Sam pasztet, choć głównie z wieprzowiny, ma kolor i jakość pasztetu z dziczyzny. Doskonały.

Kraj pochodzenia: Polska

Liczba porcji: 2 foremki

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 500 g (1/2 kg) chudej wieprzowiny bez koÅ›ci
  • 350 g surowego boczku
  • 2 duże cebule
  • garść suszonych grzybów
  • 12 ziarenek jaÅ‚owca
  • Å‚yżeczka pieprzu w ziarnkach
  • listek laurowy
  • 500 g (1/2 kg) wÄ…tróbki cielÄ™cej lub wieprzowej
  • 1/3 buÅ‚ki paryskiej (lub 2 duże kajzerki)
  • masÅ‚o do foremek
  • 3 żółtka
  • 50 g koniaku
  • majeranek

Mój najlepszy domowy pasztet - Opis przyrządzania:

Wieprzowinę i boczek myjemy, osuszamy i usuwamy ewentualne chrząstki. Kroimy mięso w kawałki i wkładamy do garnka. Cebule obieramy i kroimy w ćwiartki, dodajemy do mięsa. Do garnka wlewamy 1/2 szklanki wody, dodajemy opłukane grzybki, jałowiec, pieprz i listek laurowy. Stawiamy garnek na dużym ogniu i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień, garnek przykrywamy i dusimy mięso do miękkości - godzinę lub nieco dłużej, trzeba sprawdzać. Wątróbkę myjemy, usuwamy resztki krwi, kroimy w kawałki. Dodajemy do garnka z mięsem (kiedy będzie już niemal zupełnie miękkie) i dusimy dalsze pół godziny. Jeśli mięso przywiera, dolewamy ciut wody. Kiedy mięso będzie miękkie, zdejmujemy garnek z ognia. Bułkę kroimy w kawałki i wkładamy do garnka tak, by nasączała się sosem. Zostawiamy do wystygnięcia. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. 2 średniej wielkości keksówki smarujemy masłem i wykładamy folią aluminiową. Jeszcze raz smarujemy masłem. Mięso wraz z bułką i sosem przepuszczamy przez maszynkę do mięsa (usuwamy listek laurowy). Masę mięsną mieszamy z żółtkami i koniakiem. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Bardzo starannie mieszamy i przekładamy do foremek. Wygładzamy powierzchnię i wstawiamy do piekarnika na 45 minut do godziny - powinna się utworzyć brązowa skórka, a zasadniczo lepiej pasztet przepiec, niż nie dopiec. Pasztet wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Zimny pasztet zawijamy w folię i przechowujemy w lodówce.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: mięsna

Kiedy przygotować Mój najlepszy domowy pasztet: można zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku

Podobne do Mój najlepszy domowy pasztet przepisy:

  • Carbonades Flamandes czyli gulasz flamandzki
    Ciemny gulasz w gęstym sosie z piwa i cebuli. Podajemy - jak to zwykle w Belgii bywa - z frytkami.
  • Ananas z paprykÄ… (duszony)
    Bardzo fajna jarzynka - pyszna i kolorowa. Doskonale pasuje do drobiu, a także do wieprzowiny - hm, kotlety schabowe z jarzynką z ananasa... może nie dla zachowawczego wujka-kapustożercy, ale bardziej skłonni do eksperymentów goście będą zachwyceni.
  • Czosnkowy kurczak z biaÅ‚ym winem
    Świetny niedzielny obiad, miła odmiana od tradycyjnego pieczonego drobiu. Wino i brandy nadają mięsu smak, ale ich moc znika w trakcie długiego gotowania, więc nie musimy dzieciom zamawiać pizzy.
  • Ratatouille Ratatouille
    Tego dania nie trzeba ani przedstawiać, ani zachwalać. Wszyscy wiemy, jak dobra to rzecz, szczególnie w ciepłe, letnie wieczory.
  • Boeuf bourguignon, czyli woÅ‚owina po burgundzku
    Francuski sposób na twardą wołowinę - kostki mięsa dusimy powoli w dobrym czerwonym winie, aż będą idealnie miękkie, a sos będzie ciemnobrązowy, gęsty i pachnący. Podajemy z bagietką, gotowanymi kartofelkami lub kluseczkami.




Podziel siÄ™ linkiem:


Komentarze:

ania, 2013-04-14 15:50:42
Zrobiłam pasztet z tego przepisu. Nie jest zły, ale jak dla mnie za mocno wyczuwalna wątroba, zdominowała smak pasztetu. Następnym razem dam dam mniej wątroby, albo więcej mięsa.
Moja ocena: brak oceny

natalka, 2010-12-10 13:31:16
Zasadniczo możesz, choć będzie miał trochę inną konsystencję - ale da się, sama tak robiłam, zanim sobie nie przywiozłam maszynki...
Moja ocena: 5

ilona, 2010-12-10 12:13:52
Nie mam maszynki do mięsa. Czy mogę zmielic mięso w malakserze?
Moja ocena: brak oceny