Jesienne danie po udanym grzybobraniu. Jako dodatek wystarczy pajda świeżego chleba, ale możemy też ugotować makaron, kładzione kluski, czeskie knedliki, ziemniaki lub kaszę...
Kraj pochodzenia:
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
600 g mieszanych leśnych grzybów (prawdziwki
kurki
kozaczki
podgrzybki)
mała zielona cukinia (200 g)
średniej wielkości cebula
zÄ…bek czosnku
oliwa z oliwek
1/4 szklanki wytrawnego białego wina
szklanka kremowej śmietanki
3 gałązki świeżego tymianku
60 g świeżo startego parmezanu
Ragout z leśnych grzybów - Opis przyrządzania:
Grzyby czyścimy i kroimy w spore kawałki. Cukinię myjemy, kroimy wzdłuż, a potem w plasterki o grubości 1/2 cm. Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy. Na dużej patelni rozgrzewamy 4 łyżki oliwy. Na bardzo gorącą wrzucamy połowę grzybów, cukinii i cebuli. Smażymy, mieszając, aż grzyby się zarumienią. Zdejmujemy z patelni. Na patelnię wlewamy kolejne 4 łyżki oliwy, dobrze rozgrzewamy i smażymy resztę grzybów, cukini i cebuli. Dodajemy poprzednio usmażone grzyby, dobrze solimy i - pardon - pieprzymy. Mieszamy. Wlewamy wino i śmietankę, dodajemy czosnek i gałązki tymianku. Zagotowujemy i gotujemy kilka minut, aż sos zgęstnieje. Posypujemy parmezanem i natychmiast podajemy z ziemniakami, makaronem lub knedlikami.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: wegetariańska
Kiedy przygotować Ragout z leśnych grzybów: można zrobić wcześniej
Masło grzybowe Doskonałe masło do położenia na soczystym wołowym steku. Możemy też posmarować nim grzanki lub dodać do jajecznicy.
Polenta z sosem grzybowym Kwintesencja jesieni - grzyby i pomidory w jednym sosie, a do tego gorące, przyrumienione plastry polenty. Świetne danie na deszczowy wieczór wrześniowy, z kieliszkiem czerwonego wina, rzecz jasna.
Pieczona dynia z leśnymi grzybami Bezmięsne danie obiadowe, kwintesencja jesieni. Podajemy ze szpinakowymi kluseczkami lub innymi kluskami typu spaetzle.
Wołowina z grzybami, wersja katalońska Od dwu dni mamy jesień, a z grzybami ciągle jeszcze słabo - wszystko przez te letnie susze i upały. Myślę jednak, że polskie lasy zdążą przed zimą wyprodukować tyle prawdziwków, podgrzybków i maślaków, żeby dało się przyrządzić ten kataloński z pochodzenia gulasz, idealny skądinąd na chłodne polskie jesienne wieczory...
Kiełbaski z kaszy gryczanej Klasyczny mariaż kaszy gryczanej i grzybów w niecodziennej formie. Do kiełbasek podajemy np. piure ziemniaczane i smażone jabłka.