W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Dorsz z koprem włoskim

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj Gazetkę do Google


Danie główne z ryb

Dorsz z koprem włoskim

Piękne i lekkie danie, o atrakcyjnym cytrynowo-anyżkowym aromacie. Koper włoski jest nie tylko delikatny i smaczny, ale również doskonale poprawia trawienie.

Kraj pochodzenia: Francja - Prowansja

Liczba porcji: 6

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 3 bulwy kopru włoskiego
  • 1 kg grubych filetów z dorsza bez skóry
  • cytryna
  • 200 ml (niepełna szklanka) kremowej śmietanki
  • oliwa z oliwek
  • natka pietruszki

Dorsz z koprem włoskim - Opis przyrządzania:

Koper włoski obieramy z zewnętrznych zdrewniałych części. Odcinamy nasadę i czubki łodyg - zielone listki, podobne do koperku, zostawiamy. Każdą bulwę kroimy na 4 części tak, by się nie rozpadały, czyli przecinając przez podstawę. W głębokiej patelni rozgrzewamy 3 łyżki oliwy z oliwek. Wkładamy kawałki kopru włoskiego i smażymy na średnim ogniu, co jakiś czas odwracając, przez 10 minut. Solimy i - pardon - pieprzymy. Na patelnię wlewamy 100 ml wody, zagotowujemy i patelnię przykrywamy. Dusimy koper na małym ogniu przez pół godziny, co jakiś czas odwracając kawałki na drugą stronę. Cytrynę szorujemy pod gorącą wodą, osuszamy i ścinamy z niej skórkę. Kroimy skórkę w cienkie paseczki. Filety z dorsza kroimy na 6 porcji. Na drugiej, tym razem płaskiej, patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy z oliwek. Wkładamy porcje dorsza i smażymy na średnim ogniu po 5 minut z każdej strony. Solimy. Usmażoną rybę zdejmujemy z patelni i przekładamy na ogrzany półmisek. Przykrywamy folią aluminiową i trzymamy w cieple. Na patelnię po smażeniu ryby wlewamy śmietankę. Dodajemy skórkę z cytryny i wszystko razem zagotowujemy, zeskrobując z patelni sos od smażenia. Na ogrzane talerze wylewamy po kilka łyżek sosu. Na sosie kładziemy kawałki kopru włoskiego, a na koprze - porcje ryby. Ozdabiamy listkami natki pietruszki, a obok kładziemy ćwiartkę cytryny. Podajemy natychmiast, np. z ryżem lub kuskusem.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: rybna

Kiedy przygotować Dorsz z koprem włoskim: do zrobienia w ostatniej chwili

Okazja: może być dla gości

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku

Podobne do Dorsz z koprem włoskim przepisy:

  • Łosoś z przyprawami lekko po indyjsku
    Niecodzienny sposób przyprawienia ryby w duchu fusion cuisine.
  • Koper włoski z pomarańczą
    Moje ukochane warzywo, tym razem na słodko-kwaśno. Ciepłą jarzynkę podajemy do pieczonej lub smażonej jagnięciny lub do ryb wszelkiego autoramentu. Na zimno - doskonały dodatek do wędlin, pasztetów i żółtego sera.
  • Confit z kopru włoskiego Confit z kopru włoskiego
    Jedno z moich najulubieńszych dań warzywnych - i w dodatku całą porcję mogę zjeść sama, gdyż nikt u mnie w domu kopru włoskiego jakoś nie poważa... To pewnie przez ten anyżkowy posmak, choć mnie on zupełnie nie przeszkadza, a anyżku jako takiego z całego serca nie znoszę! Confit z kopru jest jarzynką delikatną, ale elegancką, zarówno w smaku, jak i wyglądzie. Pasuje przede wszystkim do białej ryby, ale mnie najbardziej smakuje jako danie (z kawałkiem bagietki) lub dodatek do grillowanej jagnięciny.
  • Mój ulubiony koper włoski (zapiekany)
    Włoska zapiekanka z kopru i porów, ze sporą ilością parmezanu. Lubię zjeść do niej po prostu kawałek bagietki (pyszna kolacja, z kieliszkiem różowego wina), ale możemy tę zapiekankę potraktować też jako jarzynkę do mięsa, czy – jeszcze lepiej – ryby.
  • Carpaccio z przegrzebków z koprem włoskim
    Łatwa i szybka, ale bardzo elegancka przystawka z surowych (a więc muszą być bardzo świeże!) przegrzebków i zielonych warzyw o zdecydowanym smaku - kopru włoskiego i solirodu.




Podziel się linkiem:


Komentarze: