W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

JesteÅ› w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Kimchi z brukselki z rzodkwiÄ…

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Przetwory

Kimchi z brukselki z rzodkwiÄ…

Kimchi z brukselki z rzodkwiÄ…

Skończyło mi się domowe kimchi, a to z czerwonej kapusty dopiero wstawiłam (a fermentuje długo). Kapusty pekińskiej w domu nie było, biała rzodkiew znalazła się tylko jedna, za to wpadła mi w ręce torba z brukselką, wołającą o moją uwagę (zewnętrzna listki zaczęły już żółknąć). Brukselka to w końcu kapusta, czyż nie, i tak powstało właśnie brukselkowe kimchi. Teraz będę już kupować małe belgijskie kapustki specjalnie w tym celu! PS. Do robienia kimchi zazwyczaj używam przepisu pana Davida Changa z książki "Momofuku", acz z pewnymi modyfikacjami.

Kraj pochodzenia: Korea/Polska

Liczba porcji: duży słój

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 3/4 kg brukselki
  • biaÅ‚a rzodkiew (daikon) Å›redniej wielkoÅ›ci
  • 2 Å‚yżki soli (najlepiej grubej i morskiej)
  • 2 Å‚yżki cukru
  • pasta kimchi: 20 zÄ…bków czosnku
  • kawaÅ‚ek Å›wieżego imbiru o dÅ‚ugoÅ›ci mniej wiÄ™cej 10 cm
  • 50 g gochugaru (kochukaru - koreaÅ„skiego suszonego chilli w pÅ‚atkach)
  • 4 Å‚yżki sosu rybnego
  • 4 Å‚yżki sosu sojowego usukuchi (light soy sauce)
  • 50 g cukru

Kimchi z brukselki z rzodkwiÄ… - Opis przyrzÄ…dzania:

Brukselkę obieramy z zewnętrznych listków i przycinamy u podstawy. Każdą kroimy pionowo na pół i płuczemy na sicie.
Rzodkiew myjemy, obieramy i kroimy w kostkę o boku mniej więcej 1 cm.
Mieszamy razem 2 łyżki soli i 2 łyżki cukru.
Wkładamy brukselkę i rzodkiew do dużej miski i przesypujemy mieszanką solno-cukrową, potrząsając miską, żeby wszystko dobrze się wymieszało. Miskę przykrywamy (na przykład ściereczką) i odstawiamy w chłodne miejsce na jakieś 18 godzin. Po tym czasie sól i cukier powinny się rozpuścić w soku wypuszczonym przez warzywa.
Następnego dnia (czyli po tych 18 godzinach) robimy pastę: czosnek i imbir obieramy, po czym bardzo drobno siekamy - do tego celu używam małego miksera-rozdrabniacza... Mieszamy razem pastę czosnkowo-imbirową, gochugaru, sos rybny, sos sojowy i te pozostałe 50 g cukru na jednolitą masę.
Teraz z miski z warzywami odlewamy powstały w niej płyn i zachowujemy. Warzywa przekładamy na sito i osączamy, po czym z powrotem wkładamy do miski i bardzo dokładnie, najlepiej ręką, mieszamy z pastą kimchi, dolewając pół szklanki pozostawionego płynu.
Wkładamy warzywa do czystej kamionki lub sporego słoja i ugniatamy, najlepiej jak się da, co nie będzie łatwe, bo brukselka jest twarda. Jeśli warzywa wyglądają na bardzo suche, dolewamy jeszcze trochę płynu od macerowania. Jeśli na przykład zostało nam trochę sosu od innego kimchi (po wyjedzeniu kapusty czy innych warzyw), też możemy wlać go do naczynia z brukselką, przyśpieszy fermentację i doda smaku.
Kamionkę lub słój przykrywamy ściereczką i odstawiamy w miejsce o temperaturze pokojowej i takie, w którym nikomu nie będzie przeszkadzał kimchowy zapach, na co najmniej tydzień. Co dwa dni zaglądamy do naczynia i mieszamy warzywa od spodu, po czym znów je ugniatamy (wraz z postępowaniem fermentacji będzie coraz więcej płynu). Po 8 dniach kimchi powinno być już dobre - kwaskowate, ale nie przefermentowane, nadal chrupiące. Jeśli ktoś woli bardziej ukiszone, niech potrzyma słój dłużej w temperaturze pokojowej. Ja byłam zadowolona z efektu po 10 dniach, więc przełożyłam kimchi do mniejszych słoików i wstawiłam do lodówki.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: warzywa

Kiedy przygotować Kimchi z brukselki z rzodkwią: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: nowatorska

Wersja do druku


Podobne do Kimchi z brukselki z rzodkwiÄ… przepisy:

  • Kimchi Kimchi
    Będę to dzisiaj robić - dam znać, jak mi poszło. Uczciwie przyznaję - ten przepis na klasyczną kiszoną koreańską kapustę pochodzi z książki "Quick and Easy Korean Cooking" Cecilii Hae-Jin Lee, ale czyż dużo wiemy o kuchni koreańskiej? Nie mam autentycznego proszku chilli, a do koreańskiego sklepu dziś nie pojadę, bo sypie śnieg. Zastąpię go jakimś innym, trudno. Większy problem widzę w tym, że chyba nie mam takiej dużej miski...
  • Kimchi na szybko (koreaÅ„ska saÅ‚atka z kapusty)
    Zasadniczo kimchi jest sałatką z pekińskiej kapusty kiszonej z rzodkwią i ostrą papryką (patrz: *!*4287*!*), ale ta wersja jest prostsza i nie wymaga długiego oczekiwania na rezultat. Zwana jest shang kimchi, czyli (ponoć, koreański nie leży w granicach moich lingwistycznych możliwości) sałatką letnią.
  • Brukselka z woka
    Nareszcie prawdziwie zimowy przepis! Moja ulubiona brukselka zyskuje na smaku po pierwszych mrozach, trzeba zatem uznać sezon za rozpoczęty. W tym przepisie smażymy (uprzednio lekko podgotowaną) brukselkę, w towarzystwie maleńkich cebulek i pomidorków koktajlowych (notabene jedynych, jakie da się jeść o tej porze roku) - świetne danie obiadowe lub kolacyjne, z kawałkiem bagietki lub makaronem, najlepiej ryżowym lub sojowym. Piure z ziemniaków też może być.
  • Brukselka w Å›mietanie
    Doskonała, twardawa brukselka w śmietanowo-szczypiorkowym sosie, z prażonymi orzeszkami piniowymi. Dobra do każdego jasnego mięsa, a i sama w sobie całkiem niezła.
  • Marynowana brukselka
    Brukselka w wersji koktajlowej!


Podziel siÄ™ linkiem:




Komentarze: