W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Moja ukochana surówka z kapustki

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Sałatki

Moja ukochana surówka z kapustki

Moja ukochana surówka z kapustki

Niezaprzeczalnie moja ulubiona forma pobierania witamin z roślin kapustnych - pierwszy raz świadomie jadłam tę surówkę w Austrii, potem dopiero spostrzegłam, że pojawia się w każdym niemal zestawie surówek w Najukochańszej Ojczyźnie. Konieczna jest do niej młoda kapusta, ta jaskrawozielona. W Belgii przez niemal cały rok można kupić kapustę "spiczastą", że się tak wyrażę - wiecznie zieloną, bardzo podobną do naszej młodej. Jest w tej surówce doskonała.

Kraj pochodzenia: Polska/Niemcy

Liczba porcji: 4 (powiedzmy)

Czas przygotowania: ekspresowe

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • główka kapusty mÅ‚odej lub "spiczastej"
  • dorodna marchewka
  • dużo soku z cytryny
  • 2 Å‚yżki oleju sÅ‚onecznikowego

Moja ukochana surówka z kapustki - Opis przyrządzania:

Kapustę obieramy z zewnętrznych twardych liści, odcinamy podstawę. Kroimy główkę w pionie na 4 części, wycinamy głąb (przysmak mojego dzieciństwa)/ Bardzo ostrym nożem kroimy kapustę w cieniutkie paski - można to zrobić szatkownicą, jeśli ktoś takową posiada, bądź też przy pomocy kuchennej mandoliny.
Poszatkowaną kapustę płuczemy na dużym sicie pod strumieniem zimnej wody i starannie odsączamy.
Do dużej miski wkładamy 2-3 garści kapusty i porządnie solimy. Na wierzch kładziemy kolejne 2-3 garści - solimy, i tak dalej, aż skończy się nam kapusta. Wierzch solimy, po czym przykrywamy małym talerzykiem i czymś obciążamy - na przykład słoikiem z wodą; ja do tego celu zazwyczaj używam bardzo ciężkiego aptekarskiego moździerza...
Odstawiamy obciążoną kapustę na mniej więcej godzinę - przez ten czas sól "wyciągnie" z kapusty wodę. Jeśli kapusta była naprawdę młoda, woda pojawi się już po kwadransie i będzie jej sporo - wówczas odlewamy ją, kapustę znów obciążamy i odstawiamy na kolejne 45 minut.
W tak zwanym międzyczasie obieramy i myjemy marchewkę, po czym ścieramy ją na grubej tarce.
Po godzinie odlewamy całą wodę, którą wypuściła z siebie kapusta. Dodajemy marchewkę, sporo soku cytrynowego (do smaku, ale raczej więcej, niż mniej) i olej. Doprawiamy dużą ilością świeżo zmielonego pieprzu i starannie mieszamy.
Zasadniczo ta porcja powinna starczyć dla czterech osób - ale nie u mnie w domu, gdyż sama osobiście zjadam ją bez żadnego wysiłku!

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować Moja ukochana surówka z kapustki: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku


Podobne do Moja ukochana surówka z kapustki przepisy:

  • Czerwona kapusta wrednej Niemki Czerwona kapusta wrednej Niemki
    Tradycyjny niemiecki dodatek do świątecznej gęsi. A tytuł przepisu pochodzi stąd, że dostałam go od naprawdę paskudnej baby - wiecie, takiej, co mówi nieprzyjemne i złośliwe rzeczy z przylepionym do twarzy słodkim uśmiechem. Brr. Ale kapusta jest świetna, więc niech babie będzie!
  • Kiszona kapusta z rodzynkami
    Bardzo smaczna, oryginalna kiszona kapustka - świetny dodatek do pieczonego schabu, smażonej karkówki, kurczaka lub perliczki...
  • Czerwona kapusta z jeżynami
    Bardzo pyszna czerwona kapustka, z nieoczekiwanym dodatkiem świeżych jeżyn. Zrobiłam ją niedawno (jako dodatek do porchetty) i była naprawdę bardzo smaczna. W przepisie używamy czerwonego octu winnego - ja go akurat nie miałam w domu, więc dolałam octu z marynowanych wiśni i sądzę, że można by tak samo zużyć ocet ze śliwek...
  • Czeski gulasz z kiszonÄ… kapustÄ…
    Zdecydowanie zimowe danie, rozgrzewające i sycące. Kombinacja mięsa, kwaśnej śmietany, kiszonej kapusty i papryki typowa jest dla Monarchii Austro-Węgierskiej i wymaga zdrowej wątroby, co - jak się zdaje - niegdyś było normą, dzisiaj zaś stanowi problem cywilizacyjny. Jak jednak uczą reklamy, środków regenerujących ten organ nie brakuje, jeśli więc kiedyś je brać, to przy okazji tego właśnie dania!
  • Farsz z kapusty kiszonej i grzybów (do pierogów, krokietów, pasztecików)


Podziel siÄ™ linkiem:




Komentarze: