Miłe, staroświeckie i delikatne danie. Perliczka to mój ulubiony przedstawiciel drobiu: taka kura, tylko z chudszym mięsem o posmaku dziczyzny, zaś ten jurajski ( w sensie regionu Francji) przepis ma bardzo stare korzenie. Perliczkę podajemy z ryżem lub kartofelkami.
Kraj pochodzenia: Francja
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
Perliczka z sosem szafranowym - Opis przyrzÄ…dzania:
PerliczkÄ™ myjemy, osuszamy, solimy i - za przeproszeniem - pieprzymy ze wszystkich stron.
Czosnek (bez obierania) rozgniatamy, najlepiej ostrzem szerokiego i ciężkiego noża.
Seler myjemy, osuszamy i siekamy.
Do środka perliczki wkładamy czosnek, seler, listek laurowy i tymianek.
Na sporej i głębokiej patelni rozgrzewamy masło. Na gorące wkładamy perliczkę i osmażamy ją ze wszystkich stron na rumiano, jakieś 15-20 minut. Ogień powinien być średni, żeby masło się nie paliło.
Zmniejszamy ogień, garnek przykrywamy i dusimy perliczkę jeszcze pół godziny - powinna dusić się we własnym sosie, ale jeśli zaczyna się przypiekać, wlewamy ciut wody.
Wyjmujemy mięso i kroimy je na porcje.
Na patelnię wlewamy wino, a kiedy się zagotuje, dodajemy wywar i szafran. Zagotowujemy i gotujemy, aż zredukuje się o połowę.
Do zredukowanego sosu dolewamy śmietankę i znów zagotowujemy. Wkładamy kawałki perliczki i dusimy jeszcze przez 15 minut, pod przykryciem. Mięso powinno być miękkie i po nakłuciu wydzielać przezroczysty sok (a nie różowy).
Przekładamy mięso na ogrzany półmisek, zaś sos doprawiamy jeszcze do smaku solą i pieprzem. Sosem polewamy mięso i podajemy natychmiast.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: mięsna
Kiedy przygotować Perliczka z sosem szafranowym: do zrobienia w ostatniej chwili
Okazja: może być dla gości
Grupa konsumenta: dla każdego
Styl potrawy: klasyczna