Powoli zaczyna się sezon na pomarańcze. Kiedy już nam się znudzą na surowo, możemy dodawać je do mięsa - jak na przykład w tym przepisie. Słodko-kwaśny sos dobrze "idzie" z wieprzowiną, a orzeszki piniowe przyjemnie chrupią. Podajemy z piure ziemniaczanym, sałatą (z cykorii będzie niezła) i jakąś zieloną jarzynką, może fasolką...
Kraj pochodzenia:
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
ładna polędwiczka wieprzowa (500-600 g)
2 cebule
łyżka masła
oliwa z oliwek
2 pomarańcze
2 łyżki płynnego miodu
1/2 szklanki wywaru (wołowego lub z kurczaka)
ostra papryka (np. piment d'Espelette)
4 łyżki orzeszków piniowych
Polędwiczki wieprzowe duszone, w sosie pomarańczowym - Opis przyrządzania:
Mięso czyścimy z resztek błon i tłuszczu, myjemy i osuszamy. Solimy i - pardon - pieprzymy ze wszystkich stron.
Cebule obieramy i drobno siekamy.
W głębokiej patelni rozgrzewamy masło i 2 łyżki oliwy, wkładamy mięso i rumienimy ze wszystkich stron. W czasie obsmażania dodajemy cebulę - nie za wcześnie, bo się przypali, powiedzmy w momencie, kiedy przewrócimy mięso na drugą stronę.
W tak zwanym międzyczasie szorujemy pomarańcze w gorącej wodzie i osuszamy. Nożykiem do cytrusów ścinamy skórkę w wąskich cienkich paskach, wyciskamy sok. I skórkę i sok dodajemy do mięsa.
Dodajemy miód i wywar, doprawiamy ostrą papryką wedle upodobania. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dusimy mięso przez pół godziny, aż sos zgęstnieje.
Orzeszki piniowe wsypujemy na suchą patelnię i prażymy na średnim ogniu na złoty kolor.
Mięso kroimy w plastry, układamy na podgrzanych talerzach, polewamy sosem i posypujemy orzeszkami.
Podajemy z piure ziemniaczanym lub ryżem.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: mięsna
Kiedy przygotować Polędwiczki wieprzowe duszone, w sosie pomarańczowym: można zrobić wcześniej
Podobne do Polędwiczki wieprzowe duszone, w sosie pomarańczowym przepisy:
Polędwiczki wieprzowe z pomarańczami i miodem Jeszcze jeden sposób na zużytkowanie nadmiaru zimowych owoców - soczyste polędwiczki w lepkim słodko-kwaśnym sosie są znakomite, zwłaszcza z domowymi krokiecikami z ziemniaków. Chociaż, jak się tak zastanowić, to *!*2610*!* też byłyby niezłe...
Kotlety z karkówki z rozmaitymi przyprawami (duszone) Oryginalnie przyprawione steki z karkówki - dobre danie na ten jesienny dzień, w którym będzie już trzeba pożegnać się z ogrodowym grillem. Podajemy z piure ziemniaczanym (np. *!*1905*!*) lub kładzionymi kluskami, oraz z dowolnymi jesiennymi warzywami.
Mostek cielęcy z cebulką i piernikowymi przyprawami Jesień - czas na potrawy podnoszące na duchu. Duszone mięso właśnie do nich należy, zwłaszcza jeśli jest mięciutkie i pachnące świątecznymi już przyprawami.
Klasyczne ossobuco To przepis dla mojej przyjaciółki Halinki - długo przez nią wyczekiwany. Osoobuco wymaga pocięcia giczy cielęcej na poprzeczne plastry, co przez lata całe przekraczało wyobraźnię polskich rzeźników. Ostatnio jednak nastąpił wyraźny przełom i oto okazało się, że nic rzeźnikom nie straszne, że ciąć w poprzek potrafią i ba, czynią to nawet chętnie, wnioskując z obserwacji cielęcej podaży. W klasycznym mediolańskim przepisie nie dodaje się pomidorów, co bardzo mi odpowiada - w większości "włoskich" restauracji w Europie ossobuco dosłownie pływa w przecierze pomidorowym, co skutecznie zniechęca mnie do zamawiania tego właśnie dania. Poniższy przepis pochodzi od Anny Del Conte, znakomitej Włoszki piszącej po angielsku. Troszkę go zmodyfikowałam, ale tylko troszkę.
Królik duszony z kurkami Rodzinne niedzielne danie z kremowym sosem i smażonymi kurkami. Do królika pasują małe gotowane kartofelki, kładzione kluseczki, świeża bagietka - co kto woli.