Shoarma to to, co zazwyczaj nazywamy kebabem lub (w Grecji) gyrros. Przypieczone kawałki mięsa, obracającego się na pionowym rożnie, ładuje się do bułki typu pita lub zawija w płaski wschodni placek, dokładając masę surowych warzyw i sos. Jeśli nie mamy specjalnego sprzętu (a raczej mało kto ma), smażymy paseczki zamarynowanego mięsa na patelni lub rumienimy pod grillem w piekarniku. Reszta bez zmian.
Kraj pochodzenia: Kraje Bliskiego Wschodu
Liczba porcji:
Czas przygotowania: ekspresowe
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
łyżka mielonego kminu rzymskiego
łyżka mielonej kolendry
łyżka mielonego suszonego czosnku
1/2 łyżki mielonej słodkiej papryki
łyżeczka mielonego turmeriku
łyżeczka mielonego imbiru
łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
1/2 łyżeczki mielonych goździków
1/2 łyżeczki cayenne
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
Przyprawa do shoarmy - Opis przyrzÄ…dzania:
Mieszamy wszystkie przyprawy razem i przechowujemy w szczelnie zamykanym słoiku.
Używamy zgodnie z odpowiednim przepisem - zasadniczo używa się 2 łyżeczek przyprawy na pół kilo mięsa.
Temperatura podawania: zimna
Główny składnik: wegetariańska
Kiedy przygotować Przyprawa do shoarmy: można zrobić wcześniej
Kalafior po marokańsku Określenie "po marokańsku" dotyczy raczej zestawu przypraw, niż samego kalafiora, który jakoś mi się z gorącą Afryką nie kojarzy... Ale kmin, rzymski, kolendra, świeża mięta świetnie się z naszym poczciwym kalafiorkiem komponują. Podajemy na przystawkę, wraz z innymi jarzynami na ciepło lub jako dodatek do smażonego sera, kawałka mięsa z rusztu lub sadzonych jajek (pycha).
Gyrros z indyka (z poświątecznych resztek) No oczywiście, że to nie jest prawdziwy grecki gyrros lub turecki kebab, ale naprawdę bardzo smaczne poświąteczne danie. Otóż zostało mi całkiem sporo pieczonego indyka i trzeba coś było z nim zrobić - ukochana Rodzina curry nie lubi, sałatki też nie bardzo, z zapiekanki się nie ucieszy; na zimno trochę zjedliśmy, ale ile można? I Mąż wymyślił, żeby zrobić gyrros!
Domowa mieszanka curry No oczywiście - zazwyczaj kupujemy curry gotowe. Ale czasem można zrobić je samemu, czyż nie? Ilość składników jest oczywiście orientacyjna - łyżka tego, łyżeczka tamtego - metodą prób i błędów każdy dopasuje sobie przyprawy do własnego smaku.
Kurczak z zielonymi oliwkami i kiszoną cytryną Jedna z wielu wersji popularnego tażinu (tajine). Wyjątkowo lubię połączenie kurczaka, oliwek i cytryny (plus te wszystkie przyprawy!), choć pewien znajomy, wchodząc do kuchni, w której kurczak ów się dusił, wykrzyknął: "Ach, jak tu pięknie pachnie kapustką!" Hm.
Serek z Liptowa czyli liptauer Klasyczna przystawka z czasów cesarsko-królewskich. Bardzo smaczny, zdecydowanie przyprawiony serek podajemy w towarzystwie rozmaitych świeżych warzyw, oliwek, krakersów, małych ciepłych grzanek, korniszonów itp.