Nowe podejście do duszonej marchewki - dodatek cynamonu i ostrej papryki ożywia tę popularną zimową jarzynę. Pasuje doskonale do pieczonego kurczaka, smażonej piersi z indyka lub białej gotowanej ryby.
Kraj pochodzenia: Maroko
Liczba porcji: 6
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
8 marchewek średniej wielkości
masło
2 łyżki brązowego cukru
125 ml (pół szklanki) wywaru warzywnego
sok z połowy cytryny
2 laski cynamonu
cynamon mielony
pieprz cayenne
Marchewka po marokańsku - Opis przyrządzania:
Marchewkę obieramy i starannie płuczemy. Kroimy w słupki o długości 5 cm. Na głębokiej patelni rozpuszczamy łyżkę masła. Wrzucamy marchewkę i smażymy na średnim ogniu przez 5 minut, często mieszając. Dodajemy brązowy cukier i mieszamy, aż się rozpuści. Wlewamy wywar warzywny. Wlewamy sok z cytryny, dodajemy 2 laski cynamonu, ćwierć łyżeczki mielonego cynamonu i łyżeczkę pieprzu cayenne. Solimy i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień i dusimy marchewkę pod przykryciem przez 10 minut, aż będzie miękka. Podajemy na gorąco, ciepło lub letnio.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: wegetariańska
Kiedy przygotować Marchewka po marokańsku: do zrobienia w ostatniej chwili
Sos cynamonowy Doskonały sos budyniowy, pasuje przede wszystkim do szarlotki, ale także np. pieczonych jesiennych owoców.
Konfitura z jabłek Babci Luli Staroświecka konfitura, specjalność mojej Babci Luli (Heleny Sokołowskiej). Jabłka mają dużo pektyn, więc kostki antonówek nie pływają w słodkim syropie, jak na przykład wiśnie, ale ścinają się w przepyszną galaretkę.
Marmolada "Rześki poranek" Oryginalna marmolada o intensywnie pomarańczowym kolorze, przyprawiona cynamonem i zielem angielskim. Doskonała na grzankach.
Chutney z czerwonej kapusty W moich warzywkach zdecydowanie nazbyt często pojawia się w zimie czerwona kapusta. Wiem, że to jest sezon, a kapusta ma masę witamin, mikroelementów i czegoś tam jeszcze, ale muszę non stop wymyślać jakieś nowe rzeczy, bo jak często można jeść duszoną lub w postaci sałatki?
Chutney z marchewki i czosnku Świetny, ciemny chutney o konsystencji dżemu. Podajemy do wszelkich indyjskich curry, ale także do dojrzałych serów i wędlin. Zupełnie nieortodoksyjnie (ale w końcu nie da się zanegować kuchni fusion) podajemy do pasztetów.