Nie wiem, czy te pyszne ziemniaczki są rzeczywiście tradycyjne na Półwyspie Iberyjskim - dostałam jednak ten przepis od kogoś, kto jadł je właśnie w Hiszpanii. A zresztą wszystko jedno, bo dobre dania powinny mieć obywatelstwo świata.
Kraj pochodzenia: Hiszpania
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
125 g liści świeżego szpinaku
2 łyżki siekanej natki pietruszki
2 łyżki siekanego szczypiorku
łyżka kaparów
2 fileciki anchois
jajko na twardo
łyżka białego octu winnego
60 ml (około 1/4 szklanki) oliwy z oliwek
500 g (1/2 kilo) ziemniaków o zwartym miąższu
Ziemniaki z zielonym sosem - Opis przyrządzania:
Liście szpinaku wrzucamy na chwilę do wrzątku, odcedzamy, przelewamy zimną wodą i dobrze odciskamy. Szpinak wkładamy do malaksera, dodajemy natkę, szczypiorek, kapary, fileciki anchois, jajko na twardo i ocet. Wszystko razem miksujemy na gładką masę, dodając w trakcie miksowania oliwę z oliwek. Ziemniaki obieramy i płuczemy. Wkładamy do garnka, zalewamy wrzątkiem, solimy i gotujemy do miękkości, jakieś 20 minut. Odcedzamy i kroimy w plastry. Gorące ziemniaki delikatnie mieszamy z zielonym sosem tak, by sos pokrył wszystkie plasterki. Podajemy natychmiast, do ryby z grilla, białego mięsa lub plastrów smażonego sera.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: wegetariańska
Kiedy przygotować Ziemniaki z zielonym sosem: do zrobienia w ostatniej chwili
Salsa verde czyli zielony sos Zarówno Hiszpania, jak i Włochy mają w swoim repertuarze zielony sos, a właściwie rozliczne jego odmiany. Gęsta mieszanka ziół, oliwy i rozmaitych pikantnych dodatków pasuje do ryb i owoców morza, mięsa z grilla, gotowanych warzyw... Można też po prostu zwyczajnie maczać w nim kawałki chleba.
Pieczone papryki z kaparami Kolorowa warzywna przystawka o śródziemnomorskich korzeniach. Podajemy z dużą ilością świeżej bagietki do maczania w sosie.
Sos do sałatki Caesar-mój ulubiony Nie jest to tak absolutnie i zupełnie klasyczny dressing do sałatki Caesar. W oryginale nie było anchois, a jajka ugotowane na miękko wrzucało się do sałaty w ostatniej chwili. Mnie jednak ta wersja szalenie smakuje, gdyż ma odpowiednią proporcję smaków i konsystencji. Ten sos sprawdza się też świetnie z gotowanymi szparagami.
Jajka z paprykowym sosem Sos paprykowy pochodzi z Hiszpanii - podobnie jak papryki piquillos - choć nie słyszałam, żeby podawano go tam z jajkami na twardo. Niemniej jednak jest to naprawdę niezła kombinacja, która świetnie się sprawdza jako tapa. Jeśli nie położymy jajek na grzankach, tylko ułożymy je na sosie bezpośrednio na talerzu, to możemy takie jajka podać na przystawkę - wówczas podana tu proporcja wystarczy na 4 przystawki.