Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Przegrzebki z ziołami i parmezanem

Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google

Przystawka

Przegrzebki z ziołami i parmezanem

Kiedy wpisuję przepis na przegrzebki, zawsze mam problem z rubryką "styl potrawy" - z jednej strony małże te potrafią być tak drogie, że kwalifikują się do działu "ekstrawaganckie". Z drugiej jednak strony, przepis jest zazwyczaj tak prosty, że z ekstrawagancją nie ma nic wspólnego... A przegrzebki są takie dobre!

• 100 g Å›wieżego parmezanu
  • 2 Å‚yżki siekanych Å›wieżych ziół (dowolnych)
  • 50 g miÄ™kkiego masÅ‚a
  • kruszone ostre papryczki (do smaku)
  • 2 garÅ›ci drobnych listków rukoli

Przegrzebki z ziołami i parmezanem - Opis przyrządzania:

Nagrzewamy opiekacz w piekarniku. Płaską blaszkę wykładamy kawałkiem papieru do pieczenia i smarujemy lekko oliwą.
Przegrzebki myjemy szybko w zimnej wodzie, usuwając przy okazji resztki brązowych membran i błon. Starannie osuszamy i lekko solimy ze wszystkich stron, po czym układamy na przygotowanej blaszce tak, żeby miały sporo miejsca.
Połowę parmezanu ścieramy na drobnej tarce, a drugą połowę strugamy w cienkie płatki - najlepiej przy pomocy specjalnej strugaczki do sera lub nożykiem do warzyw.
Mieszamy starty parmezan, zioła (świetnie sprawdza się mieszanka tymianku, bazylii i natki, ale kombinacja może być w zasadzie dowolna, co nam tam w rękę wpadnie), masło i 2-3 łyżki oliwy na jednolitą masę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz pokruszoną ostrą papryczką. Masę rozkładamy po odrobinie na przegrzebkach.
Wstawiamy przegrzebki pod opiekacz (jakieś 15-20 cm od źródła ciepła) na 5 minut mniej więcej - małże powinny się zarumienić.
Przekładamy zgrillowane przegrzebki na ogrzane talerze, polewamy sosem od pieczenia, posypujemy płatkami parmezanu i umytymi listkami rukoli.
Podajemy nie zwlekajÄ…c, z chrupiÄ…ca bagietkÄ… i kieliszkiem prosecco.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: rybna

Kiedy przygotować Przegrzebki z ziołami i parmezanem: do zrobienia w ostatniej chwili

Okazja: eleganckie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: nowatorska