U mnie w domu taka pieczeń nazywała się "na dziko", a mięso przed duszeniem nacierane było rozgniecionymi ziarenkami jałowca, co pozwoliłam sobie uwzględnić w modyfikacjach. Sos podajemy albo jak jest, albo też miksujemy go i podprawiamy kwaśną gęstą śmietaną.
Kraj pochodzenia: Polska
Liczba porcji: 6
Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
1 1/2 kg wołowiny na pieczeń
10 ziaren jałowca
olej z orzeszków ziemnych
szklanka pokrojonej marchewki
szklanka posiekanego selera naciowego
szklanka pokrojonych porów
2 listki laurowe
garść suszonych prawdziwków
szklanka wywaru wołowego
Pieczeń wołowa duszona Neli Rubinstein (z modyfikacjami) - Opis przyrządzania:
Wołowinę czyścimy z resztek tłuszczu. płuczemy w zimnej wodzie i osuszamy papierem kuchennym. Jałowiec rozgniatamy w moździerzu i nacieramy nim mięso. Dużą patelnię stawiamy na ogniu. Wlewamy 2 łyżki oleju i osmażamy mięso ze wszystkich stron. Dno ciężkiego garnka (typu Le Creuset) wykładamy wymieszaną włoszczyzną. Wkładamy mięso, dodajemy listki laurowe, kilka ziarenek pieprzu, opłukane prawdziwki. Dolewamy szklankę wołowego rosołu. Garnek przykrywamy i dusimy na małym ogniu 2-3 godziny, aż mięso będzie miękkie. Solimy do smaku. Podajemy z sosem od pieczenia.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: mięsna
Kiedy przygotować Pieczeń wołowa duszona Neli Rubinstein (z modyfikacjami): trzeba zrobić wcześniej
Podobne do Pieczeń wołowa duszona Neli Rubinstein (z modyfikacjami) przepisy:
Pieczeń z dzika Sezon na dziczyznę w pełni, na eleganckie i świąteczne dania także. Ten akurat przepis jest belgijski, stąd ciemne piwo, którego używamy do pieczenia mięsa.
Staroświecka pieczeń z sarny Niesłychanie proste danie, idealne wręcz dla gości, bo robi się niemal samo. Sarnina jest mięsem ciemnym, chudym i bardzo smacznym, o lekkim, nie przytłaczającym posmaku dziczyzny. Sos powstały przy duszeniu zaprawiamy mąką i - ewentualnie - śmietaną. Plastry pieczeni podajemy z kluseczkami (na przykład spaetzle), borówkami lub żurawinami i jakimś warzywnym (dynia, fasolka, kapusta) lub owocowym (gruszki w winie lub pieczone jabłka) dodatkiem. Uczta!
Ragout z sarny z dynią Ciekawe podejście do popularnego myśliwskiego dania - żółte kawałki dyni ożywiają zarówno smak, jak i wygląd ragout. Podajemy z orzechowymi spaetzlami (patrz przepis).
Czeski gulasz z kiszoną kapustą Zdecydowanie zimowe danie, rozgrzewające i sycące. Kombinacja mięsa, kwaśnej śmietany, kiszonej kapusty i papryki typowa jest dla Monarchii Austro-Węgierskiej i wymaga zdrowej wątroby, co - jak się zdaje - niegdyś było normą, dzisiaj zaś stanowi problem cywilizacyjny. Jak jednak uczą reklamy, środków regenerujących ten organ nie brakuje, jeśli więc kiedyś je brać, to przy okazji tego właśnie dania!
Gulasz z sarny Apetycznie brunatny gulasz ze szlachetnej dziczyzny - w sezonie łowieckim idealne danie na niedzielny obiad. Doskonałym dodatkiem są małe kładzione kluseczki, duszona marchewka i wielka micha sałaty.