W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Borowiki w oliwie

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj Gazetkę do Google


Przetwory

Borowiki w oliwie

Pyszność nad pysznościami, całe prawdziwki w najlepszej oliwie z oliwek! Wspaniałe jako przystawka lub dodatek do dziczyzny. Albo po prostu do wyjadania ze słoika.

Kraj pochodzenia: Francja-Włochy

Liczba porcji: 2 słoiki

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 750 g (3/4 kg) małych borowików (prawdziwków)
  • 2 szklanki (1/2 litra) białego octu winnego
  • 2 łyżki cukru
  • 2 listki laurowe
  • 2 łyżeczki grubej soli
  • 2 łyżeczki pieprzu w ziarnkach
  • oliwa z oliwek

Borowiki w oliwie - Opis przyrządzania:

Borowiki sprawdzamy pod kątem robaczków, przycinając im nóżki. Ocieramy z leśnych paprochów wilgotną ściereczką. W garnku zagotowujemy ocet z cukrem i listkami laurowymi. Do wrzącego wrzucamy grzyby i gotujemy 3 minuty od momentu, gdy ocet znów zacznie wrzeć. Odcedzamy na sicie i rozkładamy grzybki na czystej ściereczce (listków laurowych nie wyrzucamy). Przykrywamy drugą ściereczką i zostawiamy na pół godziny do obeschnięcia. 2 słoiki starannie myjemy i sterylizujemy czystym spirytusem lub w piekarniku. Wkładamy grzyby do słoików, do każdego dodajemy po listku laurowym, łyżeczce soli i łyżeczce ziarenek pieprzu. Zalewamy do niemal pełna (czyli do poziomu centymetra pod brzegiem słoika) oliwą i starannie zakręcamy. Dno garnka wykładamy ściereczką. Ustawiamy słoiki i wlewamy zimną wodę - tyle, by sięgała 2-3 cm poniżej pokrywek. Stawiamy na średnim ogniu i doprowadzamy wodę do wrzenia. Lekko zmniejszamy ogień i pasteryzujemy przez pół godziny. Studzimy, wycieramy słoiki i naklejamy nalepki. Odstawiamy na miesiąc, by smaki się przegryzły.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować Borowiki w oliwie: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: eleganckie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku

Podobne do Borowiki w oliwie przepisy:

  • Cebula z Apulii
    Włoskie przetwory z warzyw są naprawdę wspaniałe - tę słodko-ostrą sałatkę podajemy na crostini lub podgrzewamy i mieszamy z makaronem. Możemy też podawać ją jako dodatek do białego mięsa lub ryby. Albo na zimno - do serów i wędlin.
  • Pikantne pikle z Kalabrii
    Gdy mróz ściśnie, otwieramy słoik z kolorową kalabryjską sałatką i mieszamy ze świeżo ugotowanym makaronem. Albo nakładamy na bruschettę. Albo podgrzewamy i podajemy do białego mięsa.
  • Leśne grzyby w oliwie Leśne grzyby w oliwie
    Francusko-włoska odmiana naszych grzybków w occie - można je jeść jako dodatek do mięsa, jako sos do spaghetti lub element risotta.
  • Mieszane warzywa w oliwie
    To jeden z moich najulubieńszych przepisów, wielokrotnie próbowany, przekazywany znajomym, chwalony (no pewnie!)... Słoiki z tą marynatą są świetnym prezentem pod choinkę, więc najlepiej od razu zrobić podwójną albo i potrójną porcję.
  • Łosoś i krewetki z grzybami w papilocie
    Doskonały sposób na to, by "ryby w grzybach (duszone)" z Kabaretu Starszych Panów nie pozostawały jedynie w wymiarze duchowym.




Podziel się linkiem:


Komentarze: