W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Forum / Przepisy / Shoarma dla Agaty

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj Gazetkę do Google


Shoarma dla Agaty

You need to be logged in to get access to the forums. Log in tutaj

Autor Wiadomość

Natalia Korcelli

Sobota 23 Maj 2009 5:06:36 pm

Shoarma dla Agaty

Shoarma, danie popularne pod turecką nazwą doner kebab (w Grecji zwane gyrros) o tyle ciężko zrobić w domu, że potrzeba do niego specjalnego sprzętu. W mojej tureckiej książce kucharskiej piszą, że plastry rozbitej cienko jagnięciny smaruje się przyprawionym mięsem mielonym, nadziewa na pionowy rożen i opieka. Hm.
W Holandii z kolei danie to jest tak popularne, że supermarkety sprzedają gotowe, ugrillowane już mięso i nikt nie zawraca sobie głowy przyprawami, tylko wstawia mrożonkę do piekarnika lub mikrofali.
Widziałam w Brukseli odpowiednią przyprawę - w sklepach tureckich, i (o dziwo) chińskich. Łatwo ją jednak zrobić samemu: znajdziesz przepis w naszej bazie: Przyprawa do shoarmy (większość składników powinna byc normalnie dostępna w dobrych delikatesach) oraz przepis na samą shoarmę w warunkach domowych: Shoarma z kurczaka (notabene tak samo można zrobić shoarmę z jagnięciny, tylko nieco dłużej trzeba piec mięso). Daj znać, jak Ci poszło!

Natalia Korcelli

Natalia Korcelli

Sobota 23 Maj 2009 5:13:07 pm

Shoarma cd

Zapomniałam dodać, że przepis na przyprawę jest z internetu (w wielu źródłach pojawia się ten sam), gdyż żadna z moich książek o kuchni tureckiej, irańskiej, libańskiej czy greckiej nie podawała na to danie przepisu.
Jeśli szukasz gotowej przyprawy, to może właśnie znajdziesz ją pod nazwą: "Przyprawa do gyrros" albo "do doner kebaba"? Słowo "shoarma" jest rzadziej spotykane, niż "kebab" i "gyrros".

Natalia Korcelli