Brytyjczycy do wieprzowiny najchętniej jedzą sos jabłeczny doprawiony szałwią. W tym przepisie mamy niejako dekonstrukcję tego dania, gdyż jabłka podajemy w połówkach, a nie w postaci sosu. Do tak przygotowanego mięsa podajemy piure lub małe pieczone ziemniaczki.
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: ekspresowe
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
4 Å‚adne wieprzowe kotlety
2 gałązki świeżej szałwii
2 czerwone cebule
2 jabłka
oliwa z oliwek
czubata łyżka masła
4 łyżki brązowego cukru
Angielskie kotlety z jabłkami i szałwią - Opis przyrządzania:
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni.
Mięso myjemy i osuszamy, solimy i (pardon) pieprzymy ze wszystkich stron.
Szałwię myjemy, osuszamy, oskubujemy listki i kroimy je w cienkie paseczki.
Cebule obieramy i kroimy w zgrabne ósemki.
Jabłka myjemy i kroimy horyzontalnie na pół.
Na sporej patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy. Na gorący tłuszcz kładziemy mięso i osmażamy je na rumiano z obu stron. Usmażone kotlety przekładamy na talerz.
Na patelnię dokładamy masło, a kiedy się zagrzeje, wrzucamy szałwię i cebulę. Solimy, mieszamy, po czym robimy miejsce na 4 połówki jabłek. Wkładamy jabłka przecięciem do patelni i smażymy na średnim ogniu przez mniej więcej 5 minut, aż jabłka zarumienią się od spodu.
Przekładamy jabłka do żaroodpornego naczynia - tym razem przecięciem do góry - a obok kładziemy cebulę.
Każdą połówkę jabłka posypujemy łyżką cukru, po czym wstawiamy naczynie do nagrzanego piekarnika na 5 minut.
Teraz na cebuli kładziemy kotlety i pieczemy jeszcze 10 minut.
Podajemy z piure ziemniaczanym (dobrze maślanym) lub małymi pieczonymi ziemniaczkami i jakąś zieloną jarzynką.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: mięsna
Kiedy przygotować Angielskie kotlety z jabłkami i szałwią: do zrobienia w ostatniej chwili
Podobne do Angielskie kotlety z jabłkami i szałwią przepisy:
Kotlety wieprzowe marynowane z korzeniami i szałwią Bardzo ciekawe, zimowe w charakterze, kotlety ze schabu lub karkówki - najpierw marynujemy mięso przez noc w słodko-słonej zalewie (dzięki temu będą miękkie i soczyste), potem nacieramy korzenną przyprawą, a na koniec smażymy, obtoczone w mące. Do tego koniecznie jakieś ziemniaki (piure, smażone, zapiekane) i kolorowe jarzynki - brokuły, buraczki, kalafior, pory...
Cielęca wątróbka z szałwią Różowe w środku plastry cielęcej wątróbki w intensywnym sosie z czerwonego wina z szałwią. Szybkie i bardzo smaczne danie, które podajemy z ziemniaczanym piure - choć równie dobre jest z chrupiącą bagietką.
Kotlety wieprzowe ze staroświeckim sosem szałwiowym Znakomite kotlety z karkówki w gęstym cebulowo-szałwiowym sosie. Jeśli robimy je wcześniej i zamierzamy odgrzać, resztę masła dodajemy do sosu dopiero w ostatniej chwili. Do mięsa pasuje piure ziemniaczane lub - mniej tradycyjnie - kładzione kluseczki i dużo zielonych warzyw: fasolka, brokuły, bób, włoska kapusta...
Rolada z boczku z szałwią Moim zdaniem, dobrze przyprawiony pieczony boczek przewyższa w smaku schab - dzięki warstewce tłuszczu mięso jest bardziej soczyste i aromatyczne. Nie mówię, żeby wieprzowiną raczyć się codziennie, ale na Wielkanoc... Raz się żyje! Chrzan obowiązkowy.
Burgery z kurczaka z jabłkiem Ciekawa, jesienna odmiana popularnych hamburgerów - zamiast wołowiny kurczak, a zamiast pomidora z cebulką - smażone plastry jabłek. Tradycyjnie burgery podajemy w bułkach, ale jeśli ktoś woli wersję mniej węglowodanową, niech z pieczywa zrezygnuje - wówczas bardzo się przyda jakaś sałatka, na przykład *!*1927*!* lub *!*3227*!* (jeszcze więcej jabłek!).