Piękna jest Jura francuska - góry, pastwiska, kamienne miasteczka, drogi wzdłuż strumieni... I znakomita kuchnia! Wino z tego regionu jest specyficzne i wysoko cenione, również w euro. Lekko ziemny, ziołowy posmak nie każdemu odpowiada, ale dla mnie białe jurajskie wino jest jednym z najciekawszych we Francji. Do kurczaka wlewamy pół butelki, a resztę... sami zdecydujcie!
Kraj pochodzenia: Francja-Jura
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
Jurajski kurczak - Opis przyrzÄ…dzania:
Smardze szybko, lecz starannie płuczemy, wkładamy do miski i zlewamy wrzątkiem. Odstawiamy na kilka godzin - najlepiej na noc.
Kurczaka myjemy osuszamy i kroimy na niezbyt duże porcje. Solimy i - za przeproszeniem - pieprzymy ze wszystkich stron.
W sporym rondlu rozgrzewamy masło. Wkładamy mięso i smażymy na złoty kolor - jeśli garnek nie jest jednak rzeczywiście duży, smażymy kurczaka partiami, żeby nie dusił się we własnym sosie, a ładnie osmażał. Kiedy cały kurczak będzie zrumieniony, oprószamy go mąką i smażymy jeszcze chwilę.
Teraz wlewamy wino jurajskie i wywar, doprowadzamy do wrzenia. Kiedy się zagotuje, zmniejszamy ogień, garnek przykrywamy i dusimy mięsko przez pół godziny. Po 10 minutach dodajemy odcedzony z wody smardze.
W tym czasie ścieramy ser na tarce.
Kiedy kurczak będzie już miękki, wyjmujemy go (i smardze) na talerz i zwiększamy ogień. Gotujemy sos, aż nieco zgęstnieje, po czym dolewamy śmietanę. Doprawiamy do smaku, jeśli trzeba i z powrotem wkładamy kurczaka z grzybami do garnka.
Podgrzewamy chwilę, aż danie będzie bardzo gorące, posypujemy serem, przykrywamy i zdejmujemy z ognia. Po 5 minutach ser powinien się rozpuścić.
Podajemy natychmiast, z kartofelkami lub domowym makaronem.
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: mięsna
Kiedy przygotować Jurajski kurczak: do zrobienia w ostatniej chwili
Okazja: może być dla gości
Grupa konsumenta: dla każdego
Styl potrawy: klasyczna