W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Słownik / Reblochon (reblochon fermier)

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj Gazetkę do Google


Hasło


Reblochon (reblochon fermier)

Słynny sabaudzki ser, robiony przez pasterzy na alpejskich pastwiskach, wysoko w górach. Nazwa pochodzi od czasownika reblocher, oznaczającego drugie dojenie. Otóż - jak głosi anegdota - w średniowieczu, gdy trzeba było płacić podatek od ilości udojonego mleka, przedsiębiorczy chłopi doili krowy jedynie częściowo. Przychodził kontroler-poborca, sprawdzał udój i oznaczał podatek. Kiedy tylko przedstawiciel wyzyskiwacza niknął w dolinie, pasterze doili krowy już jak Pan Bóg przykazał. I z tego drugiego udoju robili nielegalnie ser reblochon.

Z podatkami różnie bywa, ale reblochon robi się nadal. Jest to dość tłusty, okrągły, miękki ser o łagodnym smaku. Używa się go przede wszystkim do zapiekania - z ziemniakami i boczkiem (patrz: Ziemniaki zapiekane z serem reblochon), z gryczanym sabaudzkim makaronem les crozets lub też - głównie w restauracjach - do potrawy zwanej reblochonade. Na stole stawiają przed nami specjalny grill grzejący od góry. Pod grill wsuwa się połówkę reblochona i czeka, aż się stopi i zacznie rumienić. Wówczas zgarnia się przypieczoną warstwę na talerz i zjada z kartofelkami w mundurkach, miejscowymi wędlinami i korniszonami. Jest to danie podobne do raclette, równie dobre i równie efektowne.

Nota bene: w Masywie Megeve nie udało mi się trafić na tę potrawę, podczas gdy w okolicach Abondance, na pograniczu francusko-szwajcarskim, jest ona powszechna.