Duński deser ryżowy (ris al mande) - Opis przyrządzania:
Mleko wlewamy do garnka, stawiamy na średnim ogniu i doprowadzamy do wrzenia (pilnujemy, żeby nie wykipiało!). Kiedy mleko zacznie się gotować, wsypujemy do niego cukier i ryż. Gotujemy na małym ogniu, aż ryż będzie zupełnie miękki (próbujemy). Przelewamy ryż z mlekiem do płaskiego naczynia, żeby szybko wystygł. W czasie, gdyż deser stygnie, kroimy migdały wzdłuż na pół. Śmietankę ubijamy mikserem na sztywno. Kiedy ryż wystygnie, mieszamy go z migdałami, sherry i bitą śmietaną, przekładamy do ładnej miski (lub kilku miseczek) i wstawiamy do lodówki na godzinę. Podajemy zimny. Pyszny w lecie, ze świeżymi malinami!
Temperatura podawania: zimna
Główny składnik: słodkie
Kiedy przygotować Duński deser ryżowy (ris al mande): trzeba zrobić wcześniej
Podobne do Duński deser ryżowy (ris al mande) przepisy:
Rozgrzewający, zimowy ryż Świetny ryż z curry "na sucho" - czyli nie w sosie curry, a tylko nim przyprawiony. Lubię taki ryż jako samodzielne danie (choćby i podjadania przed telewizorem), ale jeśli komuś mało, niech ugotuje sobie jeszcze jajko w koszulce.
Absolutnie podstawowe risotto Podstawa wszelkich odmian risotta. Jeśli ten przepis nam się udaje, to udają się wszystkie inne, nawet najbardziej skomplikowane.
Risotto z łososiem i mascarpone Nowoczesne risotto z wędzonym łososiem, dodanym w ostatniej chwili. Eleganckie danie, zwłaszcza gdybyśmy do przybrania go użyli nie tylko koperku, ale i kawioru...
Budyń ryżowy Delikatny kremowy deser, lubiany w Zachodniej Europie zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Podajemy na ciepło lub zimno, z dodatkiem owoców.
Risotto potrójnie pomidorowe Znakomite wegetariańskie risotto z trzema postaciami pomidorów - z suszonymi na słońcu (mam jeszcze resztkę takich z Kalabrii...), półsuszonymi w oliwie (są takie, świetne na zakąskę) i świeżymi. Nawet dzieci je lubią...
Ada, 2016-12-19 15:04:09
No I sos wiśniowy!
Moja ocena: brak oceny
Natalia Korcelli, 2010-12-20 12:59:47
O rany, rzeczywiście zapomniałam... Chociaż o tym wiem. Skleroza. Dzięki, żeś na to zwróciła uwagę!
Moja ocena: 5
Ewa, 2010-12-20 10:49:31
O jednym zapomnieliście :D To tradycyjny deser świąteczny w Danii i istnieje zwyczaj wkładania jednego całego migdała do całego deseru. Osoba która go znajdzie, ma zapewnioną pomyślność na cały nadchodzący rok, a ponadto dostaje jeden dodatkowy prezent. :) Fajna tradycja.
Moja ocena: brak oceny