W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

JesteÅ› w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Bigos, po prostu bigos

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Danie główne mięsne

Bigos, po prostu bigos

To jest prawdziwie staroświecki bigos - ciemny, 3 dni gotowany, bez dodatku pomidorów, intensywny w smaku. Niegdyś bigos był daniem śniadaniowym, ale czasy i obyczaje się zmieniły i teraz najlepiej podać go na obiad - z kartoflami lub chlebem.

Kraj pochodzenia: Polska

Liczba porcji: dużo - z 10...

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 1 kg kiszonej kapusty (bez marchewki)
  • 1 kg biaÅ‚ej kapusty
  • duża cebula
  • 50 g suszonych grzybów
  • 1/2 kg chudej woÅ‚owiny (na gulasz)
  • 1/2 kg tÅ‚ustej wieprzowiny (karkówki)
  • 2 Å‚yżki smalcu
  • garść suszonych Å›liwek bez pestek
  • 1/2 kg kieÅ‚basy zwyczajnej
  • szklanka (250 ml) wytrawnego czerwonego wina

Bigos, po prostu bigos - Opis przyrzÄ…dzania:

Kiszoną kapustę odciskamy z kwasu, trochę siekamy i wkładamy do garnka. Z białej kapusty zdejmujemy wierzchnie liście, wycinamy głąb, po czym kapustę dość cienko szatkujemy. Dodajemy do kapusty kiszonej. Cebulę obieramy, kroimy w półplasterki i dodajemy do kapusty. Stawiamy garnek na średnim ogniu, dolewamy szklankę wody i zagotowujemy. Grzyby płuczemy, zalewamy wrzącą wodą (2 szklanki) i gotujemy 20 minut. Odcedzamy, wlewając płyn z gotowania prosto do garnka, grzyby kroimy w paski i też dodajemy do bigosu (na razie in spe). Wołowinę i wieprzowinę myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę o boku 2 cm mniej więcej. Na sporej patelni rozgrzewamy smalec i osmażamy mięso na rumiano (porcjami - po 10-12 kawałków na raz). Usmażone mięso wkładamy od razu do garnka. Dodajemy też suszone śliwki, wszystko mieszamy i gotujemy bigos przez 3 godziny, licząc od wstawienia kapusty. Po 3 godzinach garnek zdejmujemy z ognia, przykrywamy i trzymamy w chłodzie do dnia następnego. Nazajutrz stawiamy garnek z powrotem na ogniu i gotujemy kolejne 3 godziny. Co jakiś czas zaglądamy i mieszamy, a jeśli trzeba - dolewamy trochę wody. Trzeciego dnia stawiamy garnek znów na ogniu. Kiełbasę kroimy w półplasterki i osmażamy na rumiano na teflonowej patelni (bez dodawania tłuszczu). Dodajemy do bigosu. Wlewamy wino, mieszamy i gotujemy ostatnie już 3 godziny. Gotowy bigos doprawiamy solą i pieprzem. Taki bigos powinno się jeszcze zamrozić, a potem powoli podgrzewać, podlewając czerwonym winem, aż będzie bardzo gorący - ale nie jest to konieczne. Podajemy z chlebem lub kartoflami z wody. Na Śląsku podaje się do bigosu kluski "bigosówki", podobne do czeskich i niemieckich knedli.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: mięsna

Kiedy przygotować Bigos, po prostu bigos: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku

Podobne do Bigos, po prostu bigos przepisy:

  • Czeski gulasz z kiszonÄ… kapustÄ…
    Zdecydowanie zimowe danie, rozgrzewające i sycące. Kombinacja mięsa, kwaśnej śmietany, kiszonej kapusty i papryki typowa jest dla Monarchii Austro-Węgierskiej i wymaga zdrowej wątroby, co - jak się zdaje - niegdyś było normą, dzisiaj zaś stanowi problem cywilizacyjny. Jak jednak uczą reklamy, środków regenerujących ten organ nie brakuje, jeśli więc kiedyś je brać, to przy okazji tego właśnie dania!
  • Farsz z kapusty kiszonej i grzybów (do pierogów, krokietów, pasztecików)
  • Klasyczna choucroute
    Góra kapusty z górą mięsa, czyli bigos po alzacku. Danie na bardzo mroźny dzień (za to wina da się pod to wypić sporo). Obecność mocnej musztardy i chrzanu obowiązkowa!
  • ÅšwiÄ…teczna kaczka ze Å›liwkami i kapustÄ…
    Bardzo oryginalny przepis, luźno wywodzący się z francuskiej Alzacji. Zestawienie suszonych śliwek i kiszonej kapusty duszonej w śmietanie jest może nieoczekiwane, ale bardzo smaczne.
  • Polska kiszona kapustka
    Klasyczna polska, czyli zasmażana; danie skompromitowane przez peerelowskie jadłodajnie. Dla mnie - absolutnie nieodzowny dodatek do golonki. Niedawno jadłam taką kapustkę z pieczoną kaszanką i było to bardzo dobre zestawienie.




Podziel siÄ™ linkiem:


Komentarze: