W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

JesteÅ› w: Przepisy kulinarne / Gazetka / Krasula na polskim talerzu

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Wieczorna gazetka kuchenna


Krasula na polskim talerzu

Biedna krowina musi najpierw spełnić swój podstawowy mleczny obowiązek, w międzyczasie urodzić dzieci (cielęcinka), a potem dopiero kończy swój pracowity żywot jako stek lub pieczeń. Trudno się dziwić, że mści się na swych katach przynajmniej po śmierci.

LubiÄ™ woÅ‚owinÄ™. LubiÄ™ gotować. Ale polska woÅ‚owina zawsze sprawia, że mam ochotÄ™ zweryfikować te stwierdzenia. Tak trudno bowiem osiÄ…gnąć, by byÅ‚a miÄ™kka, soczysta, smaczna – jednym sÅ‚owem jadalna. Jest nieprzewidywalna, co oznacza, że wszelkie dokÅ‚adne wyliczenia czasu pieczenia, gotowania czy duszenia biorÄ… w Å‚eb. Jedyne, co można zastosować, to starÄ… zasadÄ™: „gotować, aż bÄ™dzie miÄ™kka”, co rzadko kiedy nastÄ™puje w dajÄ…cym siÄ™ przewidzieć czasie (a tu gÅ‚odne dzieci pÅ‚aczÄ…, mąż siÄ™ awanturuje, zniecierpliwieni goÅ›cie opróżniajÄ… barek itp.).

W jednej z poprzednich Gazetek napisaÅ‚am, że polÄ™dwica woÅ‚owa nie jest mojÄ… ulubionÄ… częściÄ… tuszy. PodtrzymujÄ™ to twierdzenie – polÄ™dwica nie odznacza siÄ™ jakimÅ› szczególnym smakiem. O wiele wiÄ™cej charakteru majÄ… rostbef, antrykot czy rumsztyk. W Polsce jednak tylko polÄ™dwica daje gwarancjÄ™, że po smażeniu lub krótkim pieczeniu miÄ™so bÄ™dzie naprawdÄ™ miÄ™kkie (mięśnie sÄ… maÅ‚o wyrobione, co powoduje, że miÄ™so jest delikatne, lecz jednoczeÅ›nie niezbyt interesujÄ…ce). We Francji, Belgii, Anglii jest inaczej – steki smaży siÄ™ tam zasadniczo z innych woÅ‚owych kawaÅ‚ków, a mimo to sÄ… miÄ™kkie i soczyste. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że w krajach tych na stóÅ‚ trafia miÄ™so ze zwierzÄ…t specjalnie w tym celu hodowanych – nikt nie oczekuje od nich, że bÄ™dÄ… jeszcze dawać mleko. A u nas biedna krowina musi najpierw speÅ‚nić swój podstawowy mleczny obowiÄ…zek, w miÄ™dzyczasie urodzić dzieci (cielÄ™cinka), a potem dopiero koÅ„czy swój pracowity żywot jako stek lub pieczeÅ„. Trudno siÄ™ dziwić, że mÅ›ci siÄ™ na swych katach przynajmniej po Å›mierci.

Wielbiciel steków ma zatem w Polsce maÅ‚y wybór (i lekki portfel). Na szczęście nie musimy miÄ™sa zawsze smażyć. Lepszym wyjÅ›ciem z mleczno-krowiej sytuacji jest poddanie miÄ™sa takiej obróbce, by w koÅ„cu musiaÅ‚o zmiÄ™knąć. A to oznacza duszenie. Jest ono popularne na caÅ‚ym Å›wiecie, gdyż pozwala taÅ„sze kawaÅ‚ki woÅ‚u przerobić na doskonaÅ‚e, podzielne i sycÄ…ce dania. Ponadto – choć gotowanie trwa dość dÅ‚ugo, samo przygotowanie jest zazwyczaj krótkie i bezproblemowe. Weźmy chociażby FrancjÄ™ - tamtejsza woÅ‚owina jest znakomita, miÄ™so z krów rasy Limousin czy Charolais znane jest z delikatnoÅ›ci i aromatu, nic tylko smażyć steki. A przecież wÅ›ród tradycyjnych potraw francuskich mamy le boeuf mode, pieczeÅ„ w jednym kawaÅ‚ku marynowanÄ… przez dobÄ™, a potem duszonÄ… przez 3 i póÅ‚ godziny; le boeuf bourguignon – rodzaj gulaszu z czerwonym burgundem, duszonego 2 godziny; la daube de boeuf – kawaÅ‚ki miÄ™sa marynowane w czerwonym winie i koniaku z warzywami, duszone 4 godziny i tak dalej (jednak nadal lubiÄ™ woÅ‚owinÄ™). No, ale Francuzi zawsze byli praktyczni i oszczÄ™dni (na szczęście).

WygodnÄ… potrawÄ… dla wielbicieli woÅ‚owiny jest gulasz (dla purystów – mam na myÅ›li miÄ™so krojone w kostkÄ™ i uduszone we wÅ‚asnym sosie), bo sprawia kÅ‚opot bardzo krótko, za to przyjemnoÅ›ci potem daje wiele. Pracy nie ma przy nim za dużo – kroimy miÄ™so i cebulÄ™, obsmażamy jedno i drugie na tÅ‚uszczu, dolewamy jakiÅ› pÅ‚yn (rosóÅ‚ najczęściej), dokÅ‚adamy przyprawy, przykrywamy i spokój. Gulasz dusi siÄ™ sam. Jednego dnia można podać go z jakimiÅ› ziemniaczkami czy kaszÄ…, w sosie naturalnym, zaÅ› to, co zostanie, doprawić dobrym przecierem pomidorowym i sÅ‚odkÄ… paprykÄ… (wÄ™gierskÄ… albo wÄ™dzonÄ… hiszpaÅ„skÄ…), doÅ‚ożyć trochÄ™ kwaÅ›nej Å›mietany i podać w towarzystwie drobnych kluseczek. W niemal każdym kraju istnieje potrawa tego typu - o francuskiej duszonej woÅ‚owinie już byÅ‚o, wÄ™gierskie i austriackie wersje sÄ… powszechnie znane, zaÅ› Nela Rubinstein do gulaszu dodawaÅ‚a kminek, co nadaje potrawie iÅ›cie polski charakter (i żaden WÄ™gier nam nie podskoczy).

À propos kaszy i klusek - miÄ™so duszone w sosie ma takÄ… zaletÄ™, że dodatki można sobie dobierać niemal dowolnie: piure, kasza gryczana lub perÅ‚owa sÄ… oczywiste, ale zastanówmy siÄ™ też nad ryżem, makaronem jajecznym, kluseczkami kÅ‚adzionymi (to ulubiony dodatek mojego Ojca do zrazików ze Å›mietanÄ…), kluskami Å›lÄ…skimi, kopytkami, plackami ziemniaczanymi. Bracia Czesi raczÄ… siÄ™ przy takich okazjach knedlikami, które jakoÅ› nie weszÅ‚y do nadwiÅ›laÅ„skiego kulinarnego repertuaru. A szkoda, bo sÄ… znakomite i doskonale nadajÄ… siÄ™ do wycierania talerza z miÄ™snego sosu – taki kÄ™s knedlika nasÄ…czonego sosem od zrazów czy pieczeni to coÅ› niebywale dobrego i jednoczeÅ›nie miÅ‚a odmiana od dodatków tradycyjnych, sÅ‚usznych i narodowych (jednak nadal lubiÄ™ gotować...).

 

Na koniec w kwestii formalnej:

- do smażenia i szybkiego pieczenia na ostrym ogniu nadajÄ… siÄ™ przede wszystkim: polÄ™dwica, antrykot, rumsztyk i rostbef. Reszta woÅ‚u – gÅ‚ównie do gotowania, duszenia, powolnego pieczenia we wÅ‚asnym sosie i zmielenia, co wcale nie jest takim zÅ‚ym pomysÅ‚em spożytkowania mniej jadalnych części zwierzÄ™cia (spaghetti z klopsikami to obiadowa opcja o kolorycie amerykaÅ„skim, klops woÅ‚owy z dodatkami zresztÄ… też, mam także caÅ‚kiem zachÄ™cajÄ…cy przepis na kulki miÄ™sne w sosie gulaszowym);

- przypominam jeszcze raz – każde miÄ™so po smażeniu lub pieczeniu MUSI kilka minut odpocząć w cieple. Jest to niezbÄ™dne, gdyż w czasie tzw. obróbki cieplnej soki miÄ™sne uciekÅ‚y do Å›rodka i teraz trzeba dać im czas na redystrybucjÄ™. MówiÄ…c krótko – miÄ™so „odpoczÄ™te” to miÄ™so soczyste. Najlepiej przykryć je foliÄ… aluminiowÄ… i postawić na kaloryferze albo na kuchence w pobliżu zapalonego palnika (ale nie na ogniu). Kiedy miÄ™so dochodzi do siebie, zajmujemy siÄ™ resztÄ… obiadowych skÅ‚adników, na koniec zostawiajÄ…c sobie krojenie i podanie pieczeni;

- jeÅ›li zaÅ› chodzi o smażenie miÄ™sa – pierwsza zasada brzmi: im krócej, tym lepiej. MiÄ™so podajemy jeÅ›li nawet nie krwiste, to na pewno dobrze różowe w Å›rodku.

 

Wspominany już nieraz przeze mnie skandalizujÄ…cy amerykaÅ„ski szef kuchni Anthony Bourdain zapytany: „Have you ever chucked a customer out?” odrzekÅ‚: „Never for ordering a well-done steak, although I’d like to.”

Na wszelki wypadek trzeba o tym pamiętać.

 Natalka

 



Podziel siÄ™ linkiem: