W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

JesteÅ› w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Ciasto cytrynowe z polentÄ… nr 2 (bezglutenowe)

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Deser

Ciasto cytrynowe z polentÄ… nr 2 (bezglutenowe)

Cytryny i polenta dobrze zgadzają się ze sobą - i w smaku, i w kolorze. W tym cieście zamiast mąki używamy tartych migdałów, dzięki czemu nadaje się dla osób będących na diecie bezglutenowej. Każdy natomiast - glutenowy czy bez - doceni w porze drugiego śniadania czy podwieczorku kawałek tego puszystego ciasta, zwłaszcza gdy obok położymy łyżkę gęstego jogurtu i dużo owoców jagodowych. W tej właśnie formie - z borówkami amerykańskimi, o ile pamiętam - jedliśmy ciasto na moich urodzinach u progu lata...

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Liczba porcji: 8 kawałków

Czas przygotowania: ekspresowe

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • masÅ‚o do smarowania formy
  • 2 cytryny (najlepiej bio)
  • 140 g masÅ‚a
  • 220 g cukru
  • 3 jajka
  • 200 g mielonych migdałów
  • 175 g suchej polenty (kaszy kukurydzianej)
  • Å‚yżeczka proszku do pieczenia
  • lukier:
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • sok z cytryny

Ciasto cytrynowe z polentÄ… nr 2 (bezglutenowe) - Opis przyrzÄ…dzania:

Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Okrągłą formę o średnicy 23 cm smarujemy masłem, wykładamy odpowiednio przyciętym papierem do pieczenia i znów smarujemy masłem.
Cytryny szorujemy w gorącej wodzie i osuszamy. Ścieramy skórkę - tylko żółtą warstwę - na drobnej tarce i wyciskamy sok.
Masło, cukier, jajka, mielone migdały, polentę, proszek do pieczenia oraz skórkę i sok z cytryny wkładamy do dużej miski i ucieramy ręcznym mikserem na jednolitą masę - oczywiście najłatwiej wszystko zmiksować w malakserze lub maszynie kuchennej...
Przekładamy ciasto do przygotowanej foremki i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez mniej więcej 3 kwadranse (45 minut), aż się zarumieni, zacznie odchodzić od boków formy, a patyczek wbity w środek, wyjdzie z ciasta suchy. Wyjmujemy ciasto z piekarnika i odstawiamy na kratkę do wystygnięcia.
Zaraz po wyjęciu ciasta robimy lukier, ucierając cukier puder z taką ilością soku z cytryny, żeby powstała niezbyt gęsta, gładka masa.
Gorące ciasto polewamy lukrem i zostawiamy w spokoju, aż wystygnie.
Podajemy z letnimi owocami lub - zimą - z czymś egzotycznym, na przykład dojrzałym mango i kiwi, albo ananasem w zgrabnych kawałkach, albo kawałkami pomarańczy i ziarenkami granatu...

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: słodkie

Kiedy przygotować Ciasto cytrynowe z polentą nr 2 (bezglutenowe): można zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: nowatorska

Wersja do druku



Podziel siÄ™ linkiem:




Komentarze: