W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

JesteÅ› w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Mule po normandzku

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Małe danie

Mule po normandzku

Klasyczne danie z normandzkiego wybrzeża, ze wszystkimi typowymi elementami: owocami morza, cydrem, calvadosem i śmietanką. Do popijania też najlepszy byłby wytrawny normandzki cydr, zaś do wycierania talerza z pysznego sosu przyda się chrupiąca bagietka.

Kraj pochodzenia: Francja/Normandia

Liczba porcji: 4

Czas przygotowania: ekspresowe

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 2 kg Å›wieżych (żywych) muli
  • cebula
  • marchewka
  • 2 Å‚yżki masÅ‚a
  • listek laurowy
  • 50 ml calvadosu
  • 100 ml cydru
  • 100 ml kremowej Å›mietanki

Mule po normandzku - Opis przyrzÄ…dzania:

Mule wrzucamy do zlewozmywaka. Puszczamy strumień zimnej wody i płuczemy skorupiaki, usuwając wszystkie połamane egzemplarze. Obecnie znakomita większość muli sprzedawana jest dopiero po starannym oczyszczeniu, nie ma więc potrzeby szorowania muli szczoteczką, ani usuwania tzw. brody. Odcedzamy z wody na dużym durszlaku.
CebulÄ™ obieramy i drobno siekamy.
MarchewkÄ™ obieramy, myjemy i kroimy w plasterki.
Na dużej i głębokiej patelni rozgrzewamy masło. Wrzucamy cebulę, marchewkę i listek laurowy i smażymy, mieszając, przez 3 minuty - cebula powinna zmięknąć, ale nie zacząć się rumienić.
Wlewamy calvados i gotujemy jeszcze minutÄ™.
Zwiększamy ogień, wrzucamy mule i wlewamy cydr. Patelnię przykrywamy i gotujemy mule, aż się otworzą - mniej więcej 5 minut, może chwilę dłużej. Uparte mule, które nie chcą się otworzyć, wyrzucamy.
Ugotowane mule wyjmujemy z patelni przy pomocy łyżki cedzakowej i przekładamy na dobrze ogrzaną miskę lub głęboki talerz. Trzymamy w cieple.
Na patelnię wlewamy śmietankę i gotujemy, mieszając, przez minutę. Doprawiamy dużą ilością świeżo zmielonego pieprzu i polewamy mule.
Podajemy natychmiast, ze świeżą bagietką.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: rybna

Kiedy przygotować Mule po normandzku: do zrobienia w ostatniej chwili

Okazja: może być dla gości

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku


Podobne do Mule po normandzku przepisy:

  • Escabeche z muli
    Bardzo dobra zakąska pod wino - mule w słodkawej winnej zalewie, z marchewką i kaparami. Podajemy w eleganckich miseczkach, z dużą ilością świeżej, chrupiącej bagietki.
  • Mule po niby-azjatycku
    Mule z azjatyckimi dodatkami i mlekiem kokosowym. Niby fusion cuisine, ale jednak uczciwe danie ;-)
  • Mule z masÅ‚em musztardowym
    Nietypowe, bardzo pyszne danie z muli. Najlepsza byłaby musztarda z Meaux, ale dobra, ziarnista musztarda z Dijon też jest tu na miejscu.
  • Ragout z muli
    Solidne danie z "wyłuskanych" muli z zimowymi warzywami. Podajemy albo z ziemniakami (zwykłymi, piure, tymiankowymi) albo z kładzionymi kluseczkami. Bagietka też dobra.
  • Mule zapiekane z warzywami
    Kremowe zapiekanki ze świeżych muli - danie nie tylko smaczne, ale i praktyczne, bo można przygotować wszystko wcześniej i tylko na ostatnie 20 minut wstawić do piekarnika (wówczas pieczemy mule 15 minut, żeby dobrze się rozgrzały, a na kolejne 5 minut włączamy opiekacz).


Podziel siÄ™ linkiem:




Komentarze: