Przyznaję szczerze i bez bicia, że nie robiłam tego ciasta, a w dodatku mam tylko szczątkowy wycinek, chyba z czasopisma Elle... Ale uwielbiam wszystko, co z karmelem, mam więc nadzieję, że nie tylko uda MI się je wkrótce zrobić, ale że i ONO się uda!
Kraj pochodzenia: Francja
Liczba porcji: 6
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
masło do smarowania formy
200 g masła
150 g cukru (na karmel) + 150 g cukru (ciasto)
kilka kropli soku z cytryny
3 jajka
łyżka esencji waniliowej (z prawdziwej wanilii)
150 g mÄ…ki
Ciasto karmelowe - Opis przyrzÄ…dzania:
Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Kwadratową lub okrągłą formę smarujemy masłem.
Masło (200 g) wkładamy do rondelka i topimy na małym ogniu.
Robimy karmel: wsypujemy cukier (150 g) do garnka, dolewamy 4 łyżki wody i kilka kropli soku cytrynowego, stawiamy na średnim ogniu. Kiedy karmel przybierze ciemnozłoty kolor, wlewamy go do formy i rozprowadzamy możliwie równomiernie po dnie.
Teraz robimy ciasto: wbijamy jajka do miski, dodajemy resztę cukru, wanilię i szczyptę soli. Ubijamy mikserem, aż powstanie gładka masa. Dodajemy mąkę i stopione masło, miksujemy na gładkie ciasto.
Wlewamy ciasto do formy z karmelem i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na mniej więcej 40 minut - patyczek wbity w ciasto powinien zeń wyjść suchy.
Odstawiamy ciasto na 10 minut do przestygnięcia, po czym nakrywamy formę talerzem, przez łapki kuchenne chwytamy wszystko razem i hop-siup odwracamy. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Podajemy z miękkimi owocami i bitą śmietaną.
Temperatura podawania: zimna
Główny składnik: słodkie
Kiedy przygotować Ciasto karmelowe: można zrobić wcześniej
Karmelowy deser z jabłek (caramel de pommes) Klasyczny francuski wiejski deser - w sposób charakterystyczny dla oszczędnych Francuzów pozwala zużyć nadmiar jesiennych owoców, gdyż każdy rodzaj jabłek tutaj się nada. Porcja jest spora, możemy więc zaprosić gości, niech się cieszą.
Lody z solonego karmelu (zwane też krówkowymi) Przebój moich imienin AD 2010 - doskonałe lody karmelowe, z lekkim posmakiem soli, dzięki mojej cudownej maszynie do robienia lodów miały idealnie kremową konsystencję. Naprawdę boskie.
Ciasto cytrynowe z polentą nr 2 (bezglutenowe) Cytryny i polenta dobrze zgadzają się ze sobą - i w smaku, i w kolorze. W tym cieście zamiast mąki używamy tartych migdałów, dzięki czemu nadaje się dla osób będących na diecie bezglutenowej. Każdy natomiast - glutenowy czy bez - doceni w porze drugiego śniadania czy podwieczorku kawałek tego puszystego ciasta, zwłaszcza gdy obok położymy łyżkę gęstego jogurtu i dużo owoców jagodowych. W tej właśnie formie - z borówkami amerykańskimi, o ile pamiętam - jedliśmy ciasto na moich urodzinach u progu lata...
Krem karmelowy, klasycznie francuski Jeden z najsłynniejszych, najbardziej klasycznych deserów, jakie (coraz rzadziej) można znaleźć na tym niedoskonałym świecie. Krem jest znakomity, o czystym smaku i jedwabistej konsystencji.
Ciasto orzechowe z kremem Pyszne proste ciasto o intensywnym smaku włoskich orzechów. Można je po upieczeniu przekroić poziomo na pół i przełożyć wspomnianym kremem (dobrze wtedy wierzch oprószyć cukrem pudrem), albo nałożyć krem na wierzch i ozdobić jakimś owockiem lub orzeszkiem - u nas były to czereśnie z nalewki (mieliśmy w tym sezonie taki urodzaj czereśni, że coś z nimi trzeba było zrobić...). Krem - prościutki, klasyczny, z mascarpone i śmietanki - słodzę skondensowanym mlekiem, gdyż ma lepszą konsystencję i miły posmak kajmaku...