Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Podstawowe-piure-przecier-z-jablek

Podstawowe piure (przecier) z jabłek

Trudno nawet nazwać to przepisem - to raczej sposób, jak przygotować podstawę tak wielu jabłkowych dań.

Rodzaj dania: Przepis podstawowy

Kraj pochodzenia:

Liczba porcji: dowolna

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
jabłka
cukier
ewentualnie przyprawy

Opis przyrządzania:
Jabłka bierzemy absolutnie dowolne, choć (moim prywatnym zdaniem) najlepiej sprawdzają się nasze kochane polskie antonówki, a u mnie na działce jeszcze bardzo stara odmiana - smalcówki. Zrobienie przecieru jest najlepszym sposobem na zutylizowanie spadów.
Jabłka przebieramy, myjemy, wycinamy obite części. Jeśli owoce są generalnie ładne, nie ma potrzeby obierania ze skórki - kroimy jabłka na kawałki, razem z gniazdami nasiennymi, i wrzucamy do wielkiego gara. Jeśli nie wiemy, czy jabłka należą do odmiany rozgotowującej się lub też chcemy skrócić czas gotowania, ścieramy jabłka na tarce - ja tego jednak nigdy nie robię, bo żal mi czasu, a przy przetwarzaniu kilkudziesięciu kilo jabłek, ścieranie na tarce może urosnąć do rangi koszmaru.
Do jabłek dolewamy trochę wody i stawiamy gar na ogniu, najpierw sporym, żeby wszystko szybko się rozgrzało. Przykrywamy. Kiedy pojawi się para, ogień zmniejszamy i gotujemy jabłka, aż się rozpadną albo będą bardzo miękkie. Co jakiś czas mieszamy, bo jabłka mają brzydki zwyczaj przypalania się w zupełnie nieoczekiwanym momencie.
Kiedy jabłka się rozlecą, partiami przecieramy je przez sitko do drugiego garnka.
I teraz tak: możemy taki przecier zamrozić i jest to najwygodniejsze, pod warunkiem, że mamy sporą zamrażarkę. Jeśli jednak chcemy go przechowywać w słoikach, trzeba przecier dosłodzić do smaku i zagęścić przez odparowywanie na małym ogniu - uwaga, pryska! W tym momencie można dodać przyprawy: cynamon w kawałku (najczęściej), goździki, kilka ziaren ziela angielskiego (w stylu anglosaskim) lub kilka gwiazdek anyżku.
Zagęszczony przecier przelewamy do wysterylizowanych słoików, usuwając przyprawy, żeby nie barwiły przecieru. Słoiki pasteryzujemy mniej więcej pół godziny - 20 minut mniejsze, 40 minut naprawdę duże. Studzimy i trzymamy w ciemnym i chłodnym miejscu, licząc się z tym, że część jednak sfermentuje, chyba że mamy do pasteryzowania szczególny talent...
Używamy zgodnie z odpowiednim przepisem, z tym, że przecier pasteryzowany, z uwagi na niezbędny dodatek cukru, nadaje się raczej do deserów. Choć - z drugiej strony - taki sos jabłeczny do mięsa też się przecież słodzi...

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować: można zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Podobne przepisy:

PieceOfCake © 2008-2025