Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Farsz-z-kapusty-kiszonej-i-grzybow-do-pierogow-krokietow-pasztecikow
Farsz z kapusty kiszonej i grzybów (do pierogów, krokietów, pasztecików)
Rodzaj dania: Przepis podstawowy
Kraj pochodzenia: Polska
Liczba porcji: 6-8
Czas przygotowania: szybkie
Stopień trudności: łatwa
Składniki:
1 kg kiszonej kapusty
50g suszonych grzybów
duża cebula
2 czubate łyżki masła lub 4 łyżki oleju
Opis przyrządzania:
Kiszoną kapustę odciskamy w rękach z nadmiaru soku (zbieramy sok do słoika i potem wypijamy albo używamy do kapuśniaku lub zasmażanej kapusty). Wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem - tyle, żeby woda pokryła kapustę. Stawiamy na ogniu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez kwadrans. Podgotowaną kapustę osączamy starannie na dużym sicie i odstawiamy do przestygnięcia, po czym grubo siekamy.
Suszone grzyby - miło by było, gdyby to były prawdziwki, ale bierzemy takie, jakie akurat mamy - płuczemy szybko na sicie. Wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy do napęcznienia na godzinę do dwóch, po czym stawiamy na ogniu i gotujemy, aż będą miękkie (czas gotowania zależy od tego, jakie to były grzyby i w jakiej postaci). Miękkie grzybki odcedzamy, wywar zachowujemy. Grzyby siekamy niezbyt drobno.
Cebulę obieramy i drobno siekamy.
Na dużej i głębokiej patelni rozgrzewamy masło lub olej. Wrzucamy cebulę, zmniejszamy ogień i dusimy, co jakiś czas mieszając, aż cebula się zeszkli, a potem zacznie zmieniać kolor na żółtawy.
Teraz do cebuli dodajemy kapustę i grzyby. Starannie mieszamy i dolewamy trochę grzybowego wywaru, powiedzmy szklankę. Patelnię przykrywamy i dusimy kapustę przez pół godziny. Jeśli płynu jest mało, dolewamy więcej grzybowego wywaru. Co jakiś czas mieszamy.
Zdejmujemy pokrywkę z patelni i zwiększamy ogień. Odparowujemy kapustę, cały czas mieszając, aż na dnie naczynia nie będzie się już zbierał płyn. Uważamy, żeby nie przypalić! Doprawiamy farsz solą i świeżo zmielonym pieprzem (sporo).
Taki kapuściano-grzybowy farsz dobrze zostawić w lodówce na dzień czy dwa, żeby smaki się wyrównały.
Farszu używamy do nadziewania wigilijnych pierogów, do pasztecików lub naleśników (moje ulubione!).
Temperatura podawania: ciepła
Główny składnik: wegetariańska
Kiedy przygotować: trzeba zrobić wcześniej
Okazja: codziennie
Grupa konsumenta: dla każdego
Styl potrawy: tradycyjna
Podobne przepisy:
PieceOfCake © 2008-2025