Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Podstawowe-ciasto-orzechowe

Podstawowe ciasto orzechowe

Jest to bardzo użyteczny przepis na ciasto, które pyszne jest au naturel, ale które stanowić może też znakomitą podstawę do wszelkich tortów dla wielbicieli orzechów. Smak ciasta zależy od tego, jakie orzechy akurat mamy pod ręką i co tez nam w duszy orzechowo gra. Pozostałe dodatki dobieramy zgodnie z rodzajem orzechów, i tak do orzechów włoskich nieźle pasuje cynamon i odrobina zmielonych goździków, do pistacjowych (niesolonych!) - starta skórka z cytryny, a do pekanów - skórka z pomarańczy. Jeśli mamy zamiar z ciasta uczynić tort, przekładamy jego warstwy ulubionych, niezbyt ciężkim kremem.

Rodzaj dania: Przepis podstawowy

Kraj pochodzenia: Austria

Liczba porcji: 12

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
150g zmielonych dowolnych orzechów
trochę masła i tartej bułki do przygotowania tortownicy
4 jajka
180g cukru
50g tartej bułki
60g stopionego i schłodzonego masła
rozmaite dodatki (patrz sam przepis)

Opis przyrządzania:
Do upieczenia tego ciasta możemy użyć orzechów włoskich, laskowych, niesolonych pistacjowych, pekanów, a także migdałów. Zapewne da się też wykorzystać orzechy brazylijskie, macadamia, nerkowce i zwykłe orzeszki ziemne, ale wyznaję, iż nie próbowałam.
Jako dodatki urozmaicające smak, próbowałam kilka szczypt cynamonu i skórkę startą z pomarańczy w wersji z orzechami włoskimi; skórkę startą z cytryny i łyżeczkę oliwy z oliwek - z orzeszkami pistacjowymi; wanilię i łyżeczkę oleju z orzechów laskowych z tymiż właśnie; oraz przyprawę do piernika z pekanami.
A teraz do rzeczy:
piekarnik nagrzewamy do 160 stopni. Tortownicę o średnicy 24cm smarujemy lekko masłem i wysypujemy tartą bułką, a jeśli nie jesteśmy pewni jej szczelności, to najpierw smarujemy masłem, potem wykładamy odpowiednio przyciętym papierem do pieczenia, po czym znów smarujemy masłem i wysypujemy tartą bułką.
Jajka wbijamy do miski, dodajemy cukier i szczyptę soli i ubijamy (mikserem ręcznym lub w maszynie typu KitchenAid) przez 10 minut.
Kiedy masa będzie puszysta, dodajemy wybrane orzechy i tartą bułkę oraz odpowiednie dodatki. Mieszamy.
Dodajemy masło (stopione i przestudzone) i znów starannie mieszamy.
Przelewamy masę do przygotowanej tortownicy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika.
Pieczemy ciasto przez mniej więcej 45 minut, ale trzeba sprawdzać, bo za każdym razem piekło mi się inaczej - chyba zależy to do rodzaju orzechów. W każdym razie ciasto nie powinno być płynne, wierzch powinien się ładnie przyrumienić, zaś patyczek wbity w ciasto, powinien zeń wyjść suchy - wbijamy ten patyczek subtelnie, gdyż ciasto jest delikatne i miękkie!
Upieczone ciasto wyjmujemy z pieca i odstawiamy na metalową kratkę, żeby wystygło. Zdejmujemy obręcz tortownicy i (ewentualnie) papier do pieczenia i mamy gotowe ciasto! Możemy pokryć je bitą śmietaną, z dodatkiem - na przykład - likieru Amaretto; możemy zrobić śmietankę czekoladową (patrz: Śmietanka czekoladowa do ciast i tortów) i wierzch ozdobić struganą czekoladą. Możemy też ostrożnie rozsmarować na wierzchu Krem waniliowy do tortów i wcisnąć weń jakieś sezonowe owoce...
Jeśli natomiast chcielibyśmy zrobić tort, to masę orzechową wlewamy do 2 lub nawet 3 tortownic i pieczemy nieco krócej - ciasto to jest bowiem miękkie i delikatne i ciężko jest je pokroić na warstwy. Jeśli jednak upieczemy te warstwy osobno, problem znika!
Tort przekładamy dowolnym kremem, byle nie za ciężkim, lub bitą śmietaną i ozdabiamy, jak nam serce dyktuje.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: słodkie

Kiedy przygotować: można zrobić wcześniej

Okazja: może być dla gości

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Podobne przepisy:

PieceOfCake © 2008-2024