Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Wolowina-z-grzybami-wersja-katalonska

Wołowina z grzybami, wersja katalońska

Od dwu dni mamy jesień, a z grzybami ciągle jeszcze słabo - wszystko przez te letnie susze i upały. Myślę jednak, że polskie lasy zdążą przed zimą wyprodukować tyle prawdziwków, podgrzybków i maślaków, żeby dało się przyrządzić ten kataloński z pochodzenia gulasz, idealny skądinąd na chłodne polskie jesienne wieczory...

Rodzaj dania: Danie główne mięsne

Kraj pochodzenia: Katalonia

Liczba porcji: 6

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
1kg wołowiny z udźca
300g rozmaitych leśnych grzybów
2 cebule
3 ząbki czosnku
2 marchewki
2 pomidory
oliwa
100ml sherry (oloroso)
listek laurowy
2 goździki
2 łyżki siekanych migdałów
łyżka siekanych orzechów laskowych
garść listków natki pietruszki

Opis przyrządzania:
Wołowinę myjemy i osuszamy, odcinamy zbędny tłuszcz i błony. Mięso kroimy w gulaszową kostkę (o boku 2-3cm).
Grzyby przebieramy, ocieramy miękką ściereczką z leśnych resztek i przycinamy u podstawy. Większe grzyby kroimy w kawałki, mniejsze zostawiamy w całości.
Cebule obieramy i siekamy w kostkę. Czosnek obieramy i drobno siekamy.
Marchewkę obieramy, płuczemy i kroimy w plasterki.
Pomidory zanurzamy na chwilę we wrzątku, potem w zimnej wodzie, i obieramy ze skórki. Obrane pomidory drobno siekamy.
Na sporej patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy. Obsmażamy mięso partiami - nie za dużo kawałków na raz, wołowina ma się smażyć, a nie dusić we własnym sosie - dolewając nieco oliwy w miarę smażenia. Przyrumienione mięso solimy i pieprzymy pieprzem z młynka, po czym przekładamy do rondla o grubym dnie.
Kiedy całe mięso będzie usmażone, na tę samą patelnię dolewamy łyżkę oliwy, wrzucamy cebulę i smażymy, co jakiś czas mieszając, na małym ogniu przez kilka minut. Dodajemy 2/3 czosnku (reszta będzie potrzebna do podprawienia sosu pod koniec gotowania) i smażymy jeszcze ze 2 minuty.
Teraz dodajemy marchewkę i pomidory, wlewamy sherry. Gotujemy warzywa przez 2 minuty na dużym ogniu, po czym ogień zmniejszamy i dusimy wszystko przez 5 minut. Przekładamy warzywa wraz z sosem do rondla z mięsem.
Do rondla wkładamy też oczyszczone grzyby, listek laurowy i goździki. Dolewamy tyle wody, żeby przykryła mięso. Stawiamy rondel na małym ogniu, przykrywamy i gotujemy przez godzinę.
W tak zwanym międzyczasie rozcieramy razem migdały, orzechy, resztę czosnku i posiekaną natkę - możemy to zrobić tradycyjnie w moździerzu albo ułatwić sobie życie i wszystko zmiksować.
Kiedy mięso będzie już miękkie, dodajemy masę migdałowo-orzechową, mieszamy i gotujemy jeszcze wszystko razem przez 10 minut.
Doprawiamy, jeśli trzeba, solą i pieprzem i podajemy na gorąco. Moim zdaniem najlepszym dodatkiem - oprócz odpowiedniej ilości wina - będzie świeża bagietka, bo dzięki niej da się wybrać nawet najmniejsze resztki pysznego sosu.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: mięsna

Kiedy przygotować: można zrobić wcześniej

Okazja: może być dla gości

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: tradycyjna

Podobne przepisy:

PieceOfCake © 2008-2024