Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Confit-z-czosnku

Confit z czosnku

No i to jest jeden z najlepszych przysmaków, które wymyślili Francuzi. Mój biedny Mąż nie może jeść czosnku i muszę przyznać, że strasznie mu współczuję, bo mało jest na świecie rzeczy równie dobrych, co taki mięciutki, pachnący (bo to confit ma niesłychanie apetyczny zapach), delikatny i zdecydowany w smaku jednocześnie ząbeczek czosnku, rozsmarowany na kawałku ciepłej jeszcze bagietki... Ech, mniam.

Rodzaj dania: Przetwory

Kraj pochodzenia: Francja

Liczba porcji: słoik

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
3 główki jędrnego czosnku (najlepiej różowego)
2 gałązki świeżego tymianku
2 gałązki świeżego rozmarynu
łyżka całych ziaren czarnego pieprzu
2 szczodre łyżeczki grubej soli
oliwa z oliwek

Opis przyrządzania:
Z główek czosnku zdejmujemy tylko samą wierzchnią, tę "papierową", łuszczącą się warstwę, po czym dzielimy każdą główkę na ząbki. Te najmniejsze ząbki - ząbeczki - odkładamy (przydadzą nam się do innych celów), zaś dorodne zęby, wciąż ze skórką, wkładamy do rondla. Dodajemy tymianek, rozmaryn, pieprz i sól. Wlewamy tyle oliwy, żeby przykryła ząbki, przy czym nie warto używać tej najlepszej (i najdroższej) oliwy sałatkowej, którą mamy na półce...
Stawiamy rondel na malutkim ogniu i podgrzewamy, ale nie dopuszczamy do zagotowania - oliwa powinna się lekko ruszać, jakby przechodzimy przez nią lekkie prądy, ale nie może wyraźnie bąbelkować. Zostawiamy rondel w tym stanie przez mniej więcej godzinę - po tym czasie czosnek wewnątrz swoich skorupek powinien być idealnie miękki.
Zdejmujemy rondel z ognia i odstawiamy do wystygnięcia.
Przekładamy ząbki czosnku (oraz zioła i pieprz) do słoika (dobrze go uprzednio wysterylizować - wlewamy doń kieliszek spirytusu, zakręcamy i wstrząsamy kilka razy, po czym spirytus wylewamy) i zalewamy oliwą, w której się gotowały. Zakręcamy dokładnie i przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu, ale nie w lodówce.
Wyciągamy po kilka ząbków ze słoja, w miarę potrzeby - możemy je podgrzać w tej samej oliwie i podać do mięsa, możemy wycisnąć mięciutki środek ze skorupki i rozsmarować na grzance lub kawałku świeżego chleba i tak dalej. Kiedy czosnek się skończy, zużywamy też oliwę, w której go przechowywaliśmy - na przykład do sałatek lub marynat.

Temperatura podawania: zimna

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: tradycyjna

PieceOfCake © 2008-2024