Adres: http://www.pieceofcake.pl/Przepisy/Ciasto-na-focaccie-lub-pizze

Ciasto na focaccię lub pizzę

Niesłychanie praktyczny i uniwersalny przepis - ciasto zagniatamy dzień wcześniej, wstawiamy do lodówki na noc i dopiero tuż przed pieczeniem formujemy w focaccię lub pizzę. Smaczne i naprawdę bezproblemowe.

Rodzaj dania: Przepis podstawowy

Kraj pochodzenia: Włochy

Liczba porcji: duża focaccia lub 2 pizze

Czas przygotowania: trzeba poświęcić trochę czasu

Stopień trudności: łatwa

Składniki:
torebka suszonych drożdży
400 g zwykłej mąki
oliwa z oliwek

Opis przyrządzania:
Drożdże wsypujemy do miseczki i dodajemy 4 łyżki ciepłej wody - ciepłej, nie gorącej. Mieszamy, aż drożdże się rozpuszczą.
Mąkę wsypujemy do miski robota kuchennego, dodajemy 2 łyżeczki soli, najlepiej grubej, po czym wlewamy rozpuszczone drożdże i 2 łyżki dobrej oliwy. Włączamy robot na niskie obroty i zagniatamy ciasto, dolewając tyle wody (150-200 ml), żeby powstało elastyczne, nielepiące się do rąk ciasto. Wyrabiamy przez 10 minut. Jeśli ciasto zagniatamy ręcznie, robimy dokładnie tak samo, tylko wyrabiamy chwilę dłużej, ewentualnie podsypując odrobiną mąki. Wyrobione ciasto formujemy w kulę.
Szklaną lub plastikową miskę smarujemy w środku oliwą, po czym wkładamy do niej kulę z ciasta. Toczymy ją wewnątrz miski, żeby ze wszystkich stron pokryła się oliwą. Miskę przykrywamy i wstawiamy do lodówki co najmniej na noc - jeśli zrobiliśmy ciasto wieczorem, to już na obiad następnego dnia będzie dobre, a na kolację jeszcze lepsze.
Przed pieczeniem ciasto jeszcze raz zagniatamy, ale tylko chwileczkę, po czym używamy zgodnie z konkretnym przepisem.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować: trzeba zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Podobne przepisy:

PieceOfCake © 2008-2021