W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Bechamel - sos beszamelowy

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj Gazetkę do Google


Przepis podstawowy

Bechamel - sos beszamelowy

Podstawowy biały sos na mleku, niezbędny do wielu zapiekanek, używany jako baza do sufletów, musów oraz innych, bardziej skomplikowanych sosów.

Kraj pochodzenia: Francja

Liczba porcji: 1/2 litra

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 2 szklanki (pół litra) mleka
  • liść laurowy
  • cebula
  • gałka muszkatołowa (kwiat muszkatołowy)
  • 40 g masła
  • 40 g mąki

Bechamel - sos beszamelowy - Opis przyrządzania:

Do rondla wlewamy mleko. Dodajemy liść laurowy, gruby plaster cebuli i ćwierć gałki muszkatołowej (lub kawałek kwiatu muszkatołowego). Podgrzewamy, a gdy tylko się zagotuje, zdejmujemy z ognia. Rondel przykrywamy i odstawiamy na pół godziny. Mleko cedzimy przez gęste sitko. W ciężkim rondlu roztapiamy na małym ogniu masło. Dodajemy mąkę i szybko i starannie mieszamy na gładką masę, nie pozwalając mące się zarumienić. Stopniowo, cały czas mieszając, dodajemy mleko. Kiedy zużyjemy już całe mleko, sos lekko solimy i - pardon - pieprzymy. Gotujemy na maleńkim ogniu około 5 minut, co jakiś czas mieszając.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować Bechamel - sos beszamelowy: do zrobienia w ostatniej chwili

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku

Podobne do Bechamel - sos beszamelowy przepisy:

  • Boeuf bourguignon, czyli wołowina po burgundzku
    Francuski sposób na twardą wołowinę - kostki mięsa dusimy powoli w dobrym czerwonym winie, aż będą idealnie miękkie, a sos będzie ciemnobrązowy, gęsty i pachnący. Podajemy z bagietką, gotowanymi kartofelkami lub kluseczkami.
  • Świąteczne grzane wino
    Grzane wino z korzeniami smakuje najlepiej na świeżym powietrzu. Nie trzeba jednak jeździć na nartach - wystarczy z kubkiem pachnącego, gorącego wina wyjść w mroźny dzień choć na chwilę na balkon i zimowy nastrój gotowy.
  • Dziwna zupa
    Hm. No naprawdę to jest dziwna zupa - z cebulą gotowaną w mleku, boczkiem i grzankami... Ale właściwie czemu nie? O tej porze roku mam poczucie, że wszystko mi się już znudziło i trzeba próbować nowości.
  • Zimowa sałata z miodowym sosem
    Ładna i pyszna sałatka z dwu rodzajów kalafiora oraz innych zimowych warzyw. Oryginalny dodatek do smażonej lub grillowanej ryby, smażonego żółtego sera (to wyjątkowo dobra kombinacja) lub kawałka białego mięsa. Możemy też podać ją na przystawkę, ale dobrze byłoby wówczas upiec czosnkową bułkę lub kilka grzaneczek z serem.
  • Angielski sos chlebowy
    Tradycyjny na Wyspach sos do bożonarodzeniowego indyka, a przez resztę roku do niedzielnego kurczaka. To z niego śmieli się Francuzi, że choć wyznań Brytyjczycy mają kilkaset, to sos tylko jeden.




Podziel się linkiem:


Komentarze: