W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Naleśniki gryczane

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj GazetkÄ™ do Google


Przepis podstawowy

Naleśniki gryczane

Klasyczne gryczane naleśniki, zwane we Francji "galettes". Plus instrukcja smażenia (dla potrzebujących).

Kraj pochodzenia: Francja

Liczba porcji: około 12 sztuk

Czas przygotowania: szybkie

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 600 ml mleka
  • 50 g masÅ‚a
  • 150 g mÄ…ki gryczanej
  • 100 g zwykÅ‚ej pszennej mÄ…ki
  • nieco stopionego masÅ‚a do smażenia

Naleśniki gryczane - Opis przyrządzania:

Mleko wlewamy do rondla i podgrzewamy na małym ogniu. Dodajemy masło w małych kawałkach, a kiedy się rozpuści, zdejmujemy z ognia. Mąkę gryczaną i zwykłą wsypujemy do miski i dodajemy szczyptę soli. Mieszamy i robimy na środku dołek. Powoli, cały czas mieszając (najlepiej mikserem), wlewamy mleko. Ciasto powinno mieć gładką, lejącą się konsystencję. Patelnię do naleśników lub inną teflonową o średnicy około 18 cm smarujemy masłem (np. zwiniętym kawałkiem papieru kuchennego). Smażymy pierwszy, próbny naleśnik: na gorącą, nasmarowaną patelnię wylewamy chochelką trochę ciasta i - obracając patelnią - rozlewamy ciasto na całą powierzchnię patelni. Ciasto powinno rozlać się cienką warstwą - jeśli ciasta było za mało, dolewamy odrobinę w puste miejsce; jeśli ciasta było za dużo, przechylamy patelnię i zlewamy nadmiar ciasta do miski. Generalnie: trzeba działać szybko, bo ciasto ścina się natychmiast po zetknięciu z gorącą patelnią. Jednak nawet dla niewprawnych "naleśnikarzy" już po kilku mniej udanych naleśnikach cały proces stanie się jasny i oczywisty. Kiedy ciasto pokryje całą powierzchnię patelni, stawiamy patelnię z powrotem na średnim ogniu i smażymy, aż brzegi naleśnika zaczną odchodzić od patelni, wierzch zbieleje, a spód zacznie się rumienić. Nie ma potrzeby smażyć naleśnika z drugiej strony, chyba, że ktoś bardzo chce - wówczas łopatką lub szerokim nożem przewracamy naleśnik na drugą stronę i smażymy jeszcze chwilę. Usmażony naleśnik wyrzucamy na talerz. Smażymy dalej, aż zużyjemy całe ciasto. Każdy usmażony naleśnik wyrzucamy na stos poprzednich. Kiedy naleśniki wystygną, przykrywamy plastikową folią. Przechowujemy w chłodzie. Używamy zgodnie z odpowiednim przepisem.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: wegetariańska

Kiedy przygotować Naleśniki gryczane: można zrobić wcześniej

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku

Podobne do Naleśniki gryczane przepisy:

  • NaleÅ›niki podstawowe NaleÅ›niki podstawowe
    Prosty przepis na cienkie, smaczne naleśniki, wraz z instrukcją smażenia (dla potrzebujących).
  • BretoÅ„ski naleÅ›nik z jajkiem
    Doskonałe małe danko, lub - przy większej ilości naleśników - cały posiłek. Zasłużona nagroda dla smażącego.
  • Klasyczne bliny gryczane
    Bliny gryczane to jedna z najlepszych rzeczy na świecie, nawet - niech stracę - bez kawiorku. Odrobina śmietany, siekane jajko na twardo, cebulka, dobry śledź - wszystko to pasuje do tych pulchnych placuszków. Wyznaję szczerze, że tego przepisu nie próbowałam, ale wygląda bardzo zachęcająco.
  • Galettes (bretoÅ„skie naleÅ›niki gryczane)
    Klasyczne galettes z mąki gryczanej. Doskonałe z rozmitymi słonymi nadzieniami, a także z miodem (najlepiej, oczywiście, gryczanym).
  • Bulion z makaronem naleÅ›nikowym (i odrobinÄ… sherry)
    Wytworna zupa, znakomita na początek świątecznego obiadu - wyrafinowana, lekka i nie zapycha!




Podziel siÄ™ linkiem:


Komentarze:

Iza, 2012-06-07 7:25:05
A czy jajek tu nie trzeba ?
Moja ocena: brak oceny

Loik, 2011-02-04 7:48:21
naprzyklad robimy wywar z warzyw (por, marchew, cebula, pietruszka, czosnek) i miesa wolowego z koscia na malej ilosci wody. Gotujemy na malym ogniu pilnujac zeby wywar nie zawrzal. Odcedzamy i do wystudzonego wywaru dodajemy ladny kawalek wolowiny (moze byc ligawa) pokrojony w cienkie paski. Doprowadzamy do zagotowania (nie do wrzenia) i odstawiamy do wystygniecia. Kiedy wywar zacznie sie scinac nakladamy na Galettes. Zwijamy jak krokiety i odstawiamy do lodowki na 2-3 godziny. Podajemy na zimno z rucola skropiona oliwa z pierwszego tloczenia. Troche praco i czasochlonne ale warto. Smacznego
Moja ocena: brak oceny

danuska, 2009-03-20 19:39:09
a czym nadziewamy te nalesniki
Moja ocena: brak oceny