W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Piece of cake

Jesteś w: Przepisy kulinarne / Przepisy / Mule w sosie z białym winem

Menu


Wasze komentarze

Ciekawostki i specjały kulinarne wprost do Twojej skrzynki. Podaj adres e-mail:


Partner

Dodaj Gazetkę do Google


Małe danie

Mule w sosie z białym winem

Bardzo szybkie danie ze świeżych muli - wszystko robi się na jednej dużej patelni z przykrywką i nie zabiera to więcej czasu, niż 20 minut. Można więc powiedzieć - fast food. W najlepszym wydaniu.

Kraj pochodzenia: Francja

Liczba porcji: 4

Czas przygotowania: ekspresowe

Stopień trudności: łatwa

Składniki:

  • 2 kilo świeżych muli
  • 4 małe szalotki
  • 2 ząbki czosnku
  • mały pęczek natki pietruszki
  • 300 ml (szklanka i troszkę) wytrawnego białego wina
  • 150 ml kremowej śmietanki

Mule w sosie z białym winem - Opis przyrządzania:

Mule wrzucamy do zlewozmywaka. Puszczamy strumień zimnej wody i płuczemy skorupiaki, usuwając wszystkie połamane egzemplarze. Obecnie znakomita większość muli sprzedawana jest dopiero po starannym oczyszczeniu, nie ma więc potrzeby szorowania muli szczoteczką, ani usuwania tzw. brody. Szalotki obieramy i drobno siekamy. Czosnek obieramy i rozgniatamy na piure. Natkę płuczemy, osączamy i drobno siekamy. Dużą i głęboką patelnię stawiamy na dużym ogniu. Czekamy, aż się dobrze rozgrzeje, po czym wrzucamy mule, szalotki, czosnek, trochę mielonego czarnego pieprzu i wlewamy wino. Przykrywamy pokrywką i potrząsamy patelnią. Zostawiamy na 2 minuty, po czym znów potrząsamy patelnią. Kiedy płyn na patelni się zagotuje, gotujemy mule jeszcze 3-4 minuty. Jeśli płyn nazbyt kipi, zestawiamy patelnię na chwilę z ognia lub uchylamy pokrywkę, zaś następnym razem bierzemy większą patelnię ;-) Zdejmujemy pokrywkę i jeśli większość muli jest otwarta, wlewamy śmietankę. Zagotowujemy i dobrze mieszamy. Wszystkie mule, które teraz uparcie pozostają zamknięte, wyrzucamy. Łyżką cedzakową wyjmujemy mule i rozkładamy je na 4 ogrzane talerze. Na dużym ogniu gotujemy sos przez chwilę, aż nieco się zredukuje, ale nie za długo, bo mule wystygną. Zresztą ten sos nie powinien być gęsty, a raczej lejący się, jak zupa. Wrzucamy posiekaną natkę i polewamy sosem mule. Podajemy natychmiast ze świeżą bagietką.

Temperatura podawania: ciepła

Główny składnik: rybna

Kiedy przygotować Mule w sosie z białym winem: do zrobienia w ostatniej chwili

Okazja: codziennie

Grupa konsumenta: dla każdego

Styl potrawy: klasyczna

Wersja do druku

Podobne do Mule w sosie z białym winem przepisy:

  • Mule z masłem musztardowym
    Nietypowe, bardzo pyszne danie z muli. Najlepsza byłaby musztarda z Meaux, ale dobra, ziarnista musztarda z Dijon też jest tu na miejscu.
  • Mule duszone z cykorią
    Oryginalne danie, wykorzystujące sztandarowe produkty Płaskiego Kraju - mule i cykorię. Zdecydowanie nie dla kulinarnych konserwatystów, ale poszukiwacze przygód powinni być zadowoleni.
  • Mule po belgijsku Mule po belgijsku
    Chociaż w Belgii mule podaje się na mnóstwo sposobów, ten przepis jest klasyczny i podstawowy i to do niego właśnie najbardziej pasują belgijskie frytki (choć ja wolę mule ze świeżą bagietką).
  • Mule po normandzku
    Klasyczne danie z normandzkiego wybrzeża, ze wszystkimi typowymi elementami: owocami morza, cydrem, calvadosem i śmietanką. Do popijania też najlepszy byłby wytrawny normandzki cydr, zaś do wycierania talerza z pysznego sosu przyda się chrupiąca bagietka.
  • Ciepła sałatka z ziemniaków z mulami i kalmarami
    Bardzo smaczna zimowa sałata, która starcza za cały posiłek. Mule są akurat w sezonie, kalmary dostępne są przez cały rok - ciut luksusu nigdy nie zawadzi.




Podziel się linkiem:


Komentarze:

Natalia Korcelli, 2014-10-11 8:02:17
Ale mają skorupki, prawda? ;)
Moja ocena: 5

małżoraczek, 2014-10-10 17:04:07
Mule to mięczaki, a nie skorupiaki ;)
Moja ocena: 3